Eskidağiçi Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zile Eskidağiçi Köyü Bilgileri - Eskidağiçi Köyü Hakkında - Eskidağiçi Köyü Tanıtımı - Eskidağiçi Köyü ResimleriEskidağiçi, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:ZİLE

İl: TOKAT

Tarihi

I. Dünya Savaşı'ndan önce Osmanlı-Rus Savaşları sırasında, Kars-Erzurum bölgesinden göç etmiştir. Sebebi ise Doğu Anadolu bölgesinde yaşayan Ermeniler'in bu bölgedeki Türkler'i öldürerek azaltmaya başlamasıdır. Seferberlik ilan edilince köydeki eli silah tutan herkes savaşa çağrılır ve köylerde kalan kadın ve çocuklar kağnılarla göç ederler. 1877-78 (H-1293) Rus Harbi'nde Ermeniler, Ruslar'la işbirliği yaparak Türk köylerine saldırmışlar ve Türkler de göç etmişlerdir. Terk edilen köylere de Kürt aşiretleri yerleşmiştir.

Büyüklerin ifadelerine göre; köylülerden eli silah tutan tüm erkekler, seferberlik ilan edildiğinde savaşa gitmiştir. Birgün jandarma komutanı köye gelir ve köyü gezer. Yaşlı bir amcayı yanına çağırır ve "amca" der, "Ermeniler Ruslar'la işbirliği halinde ilerliyor, oldukçada yaklaştılar, siz başlarında bulunacak şekilde yanınıza yiyecek giyecek birşeyler alın ve köyü terkedin" der. Bunun üzerine yaşlı amca kadınları ve çocukları toplar, kağnılara bindirir ve yola koyulurlar. Ancak Ermeni çetelerden bir gurup bunların önünü keser ve özellikle yaşlı amcaya eziyet yapmaya başlarlar. Yalvarmasına rağmen "ne olur yapmayın" demesine rağmen taşlarla kolunu bacağını kırarlar. Ancak diğerleri, çoluk çocuk kaçışır ve kağnılarla yola devam ederler. Yaşlı amca orada kalır ve bir daha haber de alınamaz. Daha sonra Zile'de Karyün mevkiinde bir yere yerleşirler. Ancak bir gurup ise Salur köyü mevkine yerleşir. Daha sonra ise devlet şu anda köyün bulunduğu yer olan rampanın yüzüne yerleştirir. Aşağıki rampa diye anılırken daha sonra köyün adı Aşağı Kirampa olarak kalır. Daha sonra köyün ismi Eskidağiçi olarak değiştirilir. Şu anda köy oldukça yoğun göç vermiş ve ilk okul kapanmış ve taşımalı eğitim yapılmaktadir.Kürt köyüdür.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Tokat iline 85 km, Zile ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, iç anadolu iklimi

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 238
1997 217

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Selahattin Işık
1999 - Rıfat Kesler
1994 - İsmet Akalan
1989 - Yusuf Kara

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Eskidağiçi Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz