Eskidere Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
eskidere köyü bilgileri - eskidere köyü resimleri - eskidere köyü tanıtım


Eskidere, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi-

eskidere koyu 1627 yilinda ensulo adinda biri tarafinda kurulmistur ayrica soyunun ismide perwiz,dir su an itibariyle perwizler ve sefikler dunyanin her tarafina yayilmislardir koy tipik anadolu alevi koyudur.


Coğrafya

Sivas iline 123 km, İmranlı ilçesine 10 km uzaklıktadır.Kızılırmağın en büyük kolu olan ve Zara'da birleşen Acıdere köyün alt kısmından ve köy arazisinden geçerek KÖRABBAS Köyüyle sınır oluşturmaktadır.Yazları sıcak ve kurak kışları sert geçmekte tam bir karasal iklim hüküm sürmektedir.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 14
2000 11
1997 14
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda köy arazisinde kiracı olarak kalan arıcıların teşvik etmeleriyle deneme mahiyetinde arıcılık işine de el atılmiştır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği olması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 1980 Yılına kadar her Altı Yılda bir yapılan seçimler bu tarihten sonra Beş Yılda bir yapılmaya başlamıştır


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır fakat öğrencisi olmadığı için 1981 yılından bu yana kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak Köylüler tarafından iptidai bir şekilde yapıldığından sağlıklı bir netice vermemekte arada yapılan tamir ve bakımla devreye sokulmaktadır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi, Sağlık ocağı yoktur İlkokulun Bir Sınıfı Sağlık Odası Olarak Düzenlenmiş ama Eleman Yetersizliğinden Düzenli İşlememektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Baz İstasyonu olmadığından ve derede olduğu için Cep telefonları çalışmamaktadır.

kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz