Eskihisar Köyü Elmalı Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1

Eskihisar Köyü Elmalı Antalya konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Eskihisar Köyü Elmalı Bilgileri - Eskihisar Köyü Hakkında - Eskihisar Köyü Tanıtımı -Eskihisar Köyü Resimleriİlçe: ELMALI - İl: ANTALYA

Köy Muhtarı: YUSUF ÇETİNMuhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Antalya
Bilgiler
Nüfus 944 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 07700
Alan Kodu 0242
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Elmalı
Web Sitesi
Eskihisar, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

tarihi pek bilinmemektedir ama Bir rivayete göre likyalılardan tarafından kurulmuştur.

Kültür

Köyün geleneklerinden olarak kışları özellikle, soğuk kış gecelerinde arabaşı çorbası sıkca yapılmakta, komşular ve eş dost çağrılarak afiyetle yenmektedir.Sonbaharda bağ bozumu zamanında, satılamayan üzümler, köyün muhteif yerlerinde bulunan adalıklanda pekmez yapılır. Pekmez ocağından Sıcak sıcak çıkarılan pekmek çevrede bulunan çor çocuk, büyük küçük herkes çağrılır ve pekmez savrılarak köpüğü gelenler tarafından üzüm yaprağı ile içilir.Hoşmerim ünlüdür fakat son zamanlarda fazla yapan bulunmadığından yeni yetişen gençler tarafından fazla bilinmemektedir.Kış gecelerinde yapılan yiyeceklerden biride başka bölgelerde adına tirit denen kölledir.

Coğrafya

Antalya iline 130 km, Elmalı ilçesine 14 km uzaklıktadır. Fethiye yolu üzerindende gidilmektedir.Köyümüz dağlarla çevrili çanak biçiminde bir ovanın kenarında elmalı dağının batısında bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi olmasına rağmen daha çok karasal iklim hakim olduğu görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları çok soğuk ve sert geçmektedir.Eski yıllara göre köyümüz daha az yağış almaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 tam ksein olmamakla beraber 1500 2000 civarı olduğu tahmin edilmektedir.
2000 967
1997 998

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. genellikle domates ve elma yetiştirilir ve bu sebzeler antalyada halde ya da cevre ilçelerin pazarlarında satılır. 2007 ve 2008 yılında 750 hektarı bulan sera yapımı köyün ekomomisini arttırmıştır. Bununla ilgili olarak köye paketleme fabrikası yapılmaktadır ilgili yetkililerin dikkatine yaz sezonun da sebze satımı yapılmaktadır. sera domatesi

Altyapı bilgiler

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı bulunmaktadır. Köyün 4 camisi olup ikisinde görevli bulunmaktadır. Caminin biri Vakıflara ait olup 2008 yılında restore yapılmaktadır.Cami restorasyonu tamamlanmış olup kullanıma açılmıştır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ilçeye ulaşım 14 Km.dir.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. tarım kradi kooperatifi bulunmaktadır.Ayrıca köyümüzde tarımsal kalkınma kooperatifi bulunmaktadır. köyümüz ihracata yönelik çalışmalar yapılmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz