Eskisarıbey Köyü Karacabey Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Eskisarıbey Köyü Karacabey - Eskisarıbey Köyü resimleri - Eskisarıbey Köyü hakkında - Eskisarıbey Köyü tanıtımı Bursaİlçe: KARACABEY - İl: BURSA


Köy Muhtarı: HAYATİ ÖZDÜL


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(224) 683 50 83

Cep Telefonu: 0(532) 455 97 53


Eskisarıbey, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

yemekleri: ısırgan pidesi,arnavut böreği,ev mantısı en ünlüleridir

Coğrafya

Bursa iline 81 km, Karacabey ilçesine 17 km uzaklıktadır. Karacabey-Susurluk arasında ki merkezi yolunda çok yakının da bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 500
1997 566

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat son zamanlardaki istikrarsızlık çiftçiyi ve hayvancılık yapan köylüyü çok kötü derecede etkilemiştir.Gerek ürünün çok düşük fiyatlara alınması, gerekse sütün ucuz fiyattan alınması köylüyü çıkılamaz bir bataklığa sürüklemiştir.Bu denli verimli, güzel bir ovada insanlar yıllardır başlarına gelmeyen şeylerle uğraşmak zorunda kalmışlardır.Fakat yinede Türkiye'nin önde gelen arazilerinin birinin tam ortasındadır.Ayrıca HARA olarakta bilinen tjk tesislerine yakındır.Komşu ilçe olan M.Kemalpaşa köylerinin de bir çoğuna yakındır.

gelenek ve görenekler

Gelenek ve görenekler denince akla ilk gelen düğünleridir. 2 gün 2 gece sürer. Düğünün son günü genelde bu pazar gününe tekabül eder Alay denilen gelin alıcı olur. Görülmeye değer.

Kültürüne bağlı köyümüzde her yıl köy mevlüdü yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hayati Özdül
2004 - Şerif Ahmet Dinç
1999 - Şerif Ahmet Dinç
1994 - Adil Dayınç
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Sadece son zaman yapılan fakat herhangi bir işe yaramayan bir atık su şebekesi oluşturulmuştur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz