Eskitaşlı Köyü Lüleburgaz Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Lüleburgaz Eskitaşlı Köyü Bilgileri -Eskitaşlı Köyü Hakkında - Eskitaşlı Köyü Tanıtımı - Eskitaşlı Köyü ResimleriEskitaşlı, Kırklareli Lüleburgaz ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: LÜLEBURGAZ

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:90 km

İlçeye Uzaklığı:8 km

Rakım:100 m

Nüfus:

2000:897
1997:859

Tarihi

Eskitaşlı köyü 1898 yılında Bulgaristandan gelen göçmenler tarafında yeri satın alınarak 40 hane olarak kurulmuştur. Eskitaşlı köyü, Ergene ovası üzerinde, Kaynarca deresi kıyısında, düz bir arazide kurulmuştur. Köyün arazisi tarıma elverişlidir. Arazinin bir kısmı kaynarca deresinden ve özel olarak açılmış sondaj kuyularında sulanır. Toprak su kooperatifi ile yer altı sularından faydalanılmaktadır. 2000 dekar arazi sulanır durumdadır. Köy Pınarhisar yolu üzerinde olup, ulaşım sorunu yoktur. Lüleburgaz' a 9 km' dir. 1990 sayımına göre köyün nüfusu 917 kişidir. 250 hanedir. Köyün çevre köylere göre arazisi azdır. 6000 dekar. Diğer köylerden 2000 dekar satın alınmıştır. Köy halkı geçimini tarım, hayvan, sütçülük, pazarcılık, işçilik olarak sağlamaktadır. Köy halkı Bulgaristan göçmeni olup kendilerine pomak denilmektetdir.

Kültür

köyün yemekleri;baklava tatlısı,yufkalı börek,olmazsa olmazı kuru fasulye,tel şehriye veya pirinç çorbası,özenle yapılan pilav ve çeşitli turşulardır.

Coğrafya

Kırklareli iline 90 km, Lüleburgaz ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :Rıfat EFE

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 453 53 01

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün internet sitesi vardır.Köyün 6 tane mini marketi vardır.Köyün 6 tane kahvehanesi vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz