Eskiyayla Köyü Pamukova Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Eskiyayla Köyü Pamukova Bilgileri - Eskiyayla Köyü Hakkında - Eskiyayla Köyü Tanıtımı - Eskiyayla Köyü Resimleri
İlçe: PAMUKOVA - İl: SAKARYA

Köy Muhtarı: İSMAİL CAMCI

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Sakarya
Bilgiler
Nüfus 104 [2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 54900
Alan Kodu 0264
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Pamukova
Web Sitesi
Eskiyayla, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy 1896 yılında Bulgaristanın Osmanpazarı ilçesinden göç etmiş türkler tarafından kurulmuştur. İlk gelen 7 sülale (Hüsmenoğulları, kaykıoğulları, çolaklar, Şakirler,) sülaleleridir. Köyün ilk sahipleri o zamanlar yazları göç eden yörüklerdir. Yazları gelen ve yaylada havancılık yapan yörükler vardır. İlk buraya gelen şimdiki eskiyayla köylüleri o zaman zaten yüksek yayla olan bu yerlere Eskiyayla demişler ve köyün adı o günden beri değişmeden devam etmektedir.

Kültür

Köyün gelenekleri: Köyde düğünler (eskiden) davul zurna eşliğinde yapılırdı.Son yıllarda ise yemekli düğüne dönmüştür. Eski yıllarda düğün yapacak aileye tüm köylü de yardımcı olur. Eskiyayla düğününe komşu köylerden davet edilen gençler katılır klarnet ve davul eşliğinde çalan ekipler düğün evine kadar gelerek oyunlar oynardı. Çok sayıda katılan diğer köylüler köyün hemen hemen her tarafını düğün ve eğlence alanı haline getirirlerdi. Böylece düğünlerden sonra başka düğün için köyün düğünlerinden uzun uzun söz edilirdi. Köy Yemekleri: Genelde çok çeitli yemek türü yapılan köyde çeşitli baklıyat yemeklerinden her çeşiti yapılmakta. Muhacir çöreği meşhurdur. Küle gömerek yapılan çörek içine kabartma maddesi de katıldıktan sonra sıcak halde yenmektedir. Sadece Eskiyayla da yapılan bu çörekten dolayı köy deyince akla muhacir çöreği gelmektedir. Birde köyde köy fırınında yapılan köy ekmeği vardır. Her evde mevcut olan köy fırınında sık sık ekmekler yapılmaktadır. Ekmek yapan aileler gelen misafir ve çocuklara ilk ateşte yaptıkları simit şeklindeki ekmekerden ikram etmekteler. Tatlilar: Kıvrim denen açılmış hamuru oklavaya sararak tepsiye cevirip üzerine tatlısı dökülerek yapılır. Kabak tatlısı, baklava tatlısı, sütlaç ve incir tatlısı köyün önemli tatlılarından dır. Tepside yapılan "Çarşaf böreği" de köy tarafından yapılmaktadır. Gözleme, akıtma, gibi unlu börekler yapılmaktadır.

Coğrafya

Sakarya iline 60 km, Pamukova ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi hakimdir. Yayla oluşu nedeni ile biraz daha serin hava hakimdir. Kışları ise biraz daha soğuk ve yağışlıdır.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 104
1997 90

Ekonomi

Köyün ekonomisi daha çok orman a dayanmaktadır. Köyde "Orman Köylerini Kalkındırma kooperatifi" vardır. 30 üyesi olan kooperatif başkanı uzun yıllardan beri Kemal Sağlam dır. Köy kooperatifi ormandan izine dayalaı orman ağaçlarının kesimini ve onun taşımasını yaparak (Odun, tomruk, sanayi vs) imal etmekte ve depoya teslim ederek para kazanmaktadır. Tarım ise kendi ne yetecek katar yapılarak satmadan ziyade kendi anbarlarında yiyebilecekleri miktarları aşmamaktadır. Eskiden çok miktarda yapılan büyükbaş hayvancılık gittikçe azalmıştır. Köylülerin pamukova da da evleri vardır. Kışları pamukovaya taşınmaktalar. Sadece köyde 8 hane birfiim 12 ay kalamakta dır. Yazları yükselen nüfüs ise pamukovadan gelenlerle çoğalmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İsmail CAMCI
2004 - Nurettin Doğan 1994 - Mehmet Yavuz
1989 - Mehmet Yavuz
1984 - Mehmet Yavuz

Altyapı bilgiler

Köyde, ilköğretim okulu yoktur köyde az sayıda insan olduğu için okuyan öğrenci de yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz