Eskrim saha ölçüleri

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Eskrim Pist Ölçüleri nelerdir, eskrim sahası ölçüleri hakkıdna bilgi verebilir misiniz?
Hiç bişe bulamadım burda belki vardır

Eskrim Pisti Ölçüleri

eskrim_pist_2.jpg
eskrim_pist.jpg
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#2

ESKRİM GENEL BİLGİ
Kuralları belirli bir spor dalı olarak eskrimin gelişmesi, erkeklerin düello ve savaşa hazırlanmak amacıyla, uçları küt ya da sarılı silahlarla yaptıkları çalışmalardan doğmuştur. Eskrim üç tür silahla yapılır: Flöre, epe ve kılıç. Her üçünün de değişik yönleri olmasına karşılık, sayı sistemleri aynıdır. Erkekler arası eskrim karşılaşmalarında ilk beş vuruşu, kadınlar arası karşılaşmalarda ise ilk dört vuruşu tamamlayan oyuncu maçı kazanır.
Eskrimci, yaralanmamak için tel kafesten bir maske, koruyucu bir yelek, sağlam keten ya da branda bezinden bir ceket ve yumuşak eldivenler giyer. Eskrim karşılaşmaları 2 metre genişliğinde ve 14 metre uzunluğunda bir pist üzerinde yapılır.

Flöre 1,1 metre uzunluğunda, en fazla 500 gram ağırlığında, ucunda küçük bir düğme ve çan biçiminde bir koruyucusu bulunan ince bir silahtır. Eskrim bu silahla öğrenilir. Sayı kazanmak için flörenin ucundaki yaylı noktanın gövdeye bastırılması gerekir. Her iki oyuncu da aynı anda vuruş yaparsa hücumda olan sayı kazanır. Kol ve bacaklara ya da başa değen vuruşlar sayılmaz. Eskrimci kısa, hızlı adımlarla öne ve arkaya hareket eder. Saldırı anında kol, gövde ve bacakların hamle denen açılımıyla rakibini dürter. Savunmadaki eskrimci saldırıyı savuşturursa, vuruş hakkı kazanır. Doğrudan yapılan hamleler kolay savılır; bunun için, hamleyi yapan aldatıcı hareketlerle rakibini şaşırtmaya çalışır. Böylece rakibin erken savunmaya geçmesini sağlayarak, gerçek saldırı için vakit kazanmış olur.
Epe, flöreden daha keskin ve ağır bir silah*tır, koruyucusu da daha büyüktür. Epede vuruşlar yalnızca silahın ucuyla yapılır. Üçgen kesitli olan epenin ucu üç çatallıdır ve bir vuruş kaydedildiği zaman giyside iz bırakır. Karşılaşma genel düello kurallarıyla ve özel sınır*lamalar olmaksızın yapılır ve rakibin vücudunda herhangi bir yere dokunma vuruş sayılır. Aynı anda yapılan vuruşlar iki tarafa da sayı olarak yazılır.
Kılıç hem dürtme, hem de kesme silahı olarak kullanılır. Düz ve yassı olan kılıcın yarı yuvarlak bir koruyucusu vardır. Rakibin bel*den yukarısına uç ya da kenarla yapılan vuruşlar sayı olur.
Eskrim sporunun bağlı olduğu ana kuruluş Uluslararası Eskrim Federasyonu’dur. 1896′ dan başlayarak Olimpiyat Oyunları’nda da yer alan eskrim bir yarışma sporudur.
Türkiye’de ilk Eskrim Federasyonu 1923′te kuruldu. Türk eskrimciler 1924 Paris Olimpiyatlarına, 1931 Balkan Oyunlarına, 1936 Berlin Olimpiyatları’na katıldılar. Daha sonraki yıllarda yer alan çeşitli uluslararası yarışmalarda dereceler elde ettiler. 1983 Balkan Gençler Eskrim Şampiyonasında, epede Murat Dizdaroğlu altın madalya kazandı.
Eskrim insanın hareketli ve esnek olmasını sağlar. Beden ve kafanın aynı anda çalışması*na yardım eder. İnsanın tüm vücudunu ve dikkatini kullanmasını gerektiren bir spor olan eskrimde, oyuncular rakiplerini yenebilmek için sürekli olarak savunma ve hücum taktiklerini kurarlar. Bu yüzden eskrimde çabuk karar verme ve hareket etme güç gösterisinden daha önemlidir.
Atletler bir dakika içerisinde, diger yarismaciya bir vurus yaparlar.
Eskrimde silah epedir. % 70 basari 1000 pentatlon puanina esittir. Her zaferin degeri yarismacilarin sayisina göre degisir. Normalde her zafer, +/- 28 puan degerindedir.
Her takim digeriyle karsilasir, her takim üyesi diger takimdan bir yarismaciyla eslesir. Faket bireysel yarismalardan farkli olarak her kisi 3 maç yapmis olur. Bu her takim karsilasmasinda toplam 9 eskrim maçi yapilir anlamina gelir. Eger bir takim, maçlarinin %70′ini kazanirsa 1000 puan alir. Her zafer altinda ya da üstünde +/- puan degerindedir.Örnek: 12 takim, (11×9=) 99 kez maç yapar. %70, 69 zafere denk gelir = 1000 puan
72 zafer= 1036 puan.
Eskrim, epe silahiyla bir vurusluk karsilasma serilerinden olusur. 1912′de oldugu gibi, modern pentahlonun eskrim bölümü, her maçi tek bir vurusun belirledigi yuvarlak robin-turnuvasi seklindedir.
Eskrim bir iç mekanda, 18 metre uzunlugunda ve 1.5-2 metre genisliginde özel alüminyum pist üzerinde gerçeklesir.
Yarismaci diger atletlerin her biriyle epeyi kullanarak karsilasir.
Her karsilasma 1 dakika sürer, kazanan hit skoru yakalayan ilk yarismacidir. Her ikisi de hit bir skor elde edemezse ikisi de kaybeder.
Eger atletler birbirlerini saniyenin 0.04′te birinde vurularsa (çift vurus), vuruslarin hiçbirisi geçerli olmaz.
Penalti puanlari çesitli ihlallerde verilir: epeyi rakibin disinda herhangi bir seye vurmak, sinir çizgisini iki ayakla geçmek, yarismacini bir digerine tamamen arkasini dönmesi..
Karsilasmalarin %70′ini kazanan 1000 puanlik skoru elde eder. Her kazanma bir zafer, her kaybetme de bir yenilgi olarak adlandirilir. %70 kazanimin üzerindeki her zafer özel puan degeri tasir. %70′in üzerindeki her zaferin degeri yarismacilarin sayisina bagli olarak degisir.
En sik elde edilen skorlar:
22-23 maç = +/- 40 puan
24-26 maç = +/- 36 puan
27-29 maç = +/- 32 puan
30-33 maç = +/- 28 puan
34-39 maç = +/- 24 puan
Örnek: 32 yarismaci (finale kalanlarin sayisi), her atlet için 31 karsilasma anlamina gelir. 31′inin %70′i 22.20 zafer anlamina gelir, bu da 944 puandir.