Eşme Köyü Geyve Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Eşme Köyü Geyve Bilgileri - Eşme Köyü Hakkında - Eşme Köyü Tanıtımı - Eşme Köyü Resimleri

İlçe: GEYVE - İl: SAKARYA

Köy Muhtarı: OSMAN ÖZTÜRK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

5172544
Cep Telefonu:

05326576147

Sakarya
Bilgiler
Nüfus 1244 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 54700
Alan Kodu 0264
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Geyve
Web Sitesi
Eşme, Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı bir köydür.


Tarih


Sakarya havzasını çevreleyen tepelerin üstüne kurulmuş olan Eşme, çevresine göre hayli yüksekte ve eğimli bir araziye sahiptir. Köyün yollarının çoğu yokuştur. Ancak köyün altyapısının yeterli olması ulaşımı etkilememektedir. Sakarya ili merkezine 30 km., Geyve ilçesine 3 km., Taraklı ilçesine 35 km., Pamukova ilçesine 10km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Dört mevsim yağış alan köyün yükseltisinin çevresine göre fazla olması nedeniyle kış aylarının ilçe merkezinden daha soğuk geçtiği söylenebilir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1244
1997 1273

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Osman Öztürk

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köye bağlı içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi de halka hizmet vermektedir. Köyün ilçe merkezine yakınlığı nedeniyle PTT Şubesi ve PTT acentesi kurulmasına gerek görülmemiştir. Ayrıca Geyve Devlet Hastanesi'ne olan yakınlığı sebebiyle köye sağlık ocağı ve sağlık evi de kurulmamıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bunlara ek olarak köyde çok sayıda kahvehane, market ve yemek salonuyla 1 terzi, 1 berber ve 1 de internet cafe hizmet vermektedir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz