Esmer Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
esmer köyü tanıtım - esmer köyü bilgileri - esmer köyü resimleriEsmer, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Karapapak/Türk köyüdür. 93 harbi sonrası kafkasyadan göçlerle gelenlerin kurduğu köyün ilk yerleşimcilerinin, hamidiye tabyası komutanlarından bahadırların dedesi, kahraman bey olduğu bilinir. köyün hemen girişindeki iki köprü arasındaki 'kumocağı' diye bilinen mevkiide çanak-çömlek ve iskelet kalıntılarına sıkça rastlamak mümkündür. köyde kafaderesi, şiholar, çıngıl ve kırkgözeler diye bilinen mevkiilerde çok sık kaçak kazılar yapılmakta ve tarihi değeri olabilecek eserlere rastlanılmaktadır. köyün tarihinin urartulara dayandığını gösterecek emareler hemen her tarafta göze çarpar. esmer köyü nüfusu son elli yıldır hemen hemen sabittir. ailelere yeni eklenen nüfus, göçlere paralel bir seyir göstermektedir.
Coğrafya

Ağrı iline 49 km, Tutak ilçesine 9 km uzaklıktadır. köy arazisinin çoğu mera olmakla birlikte köyün yakın arazileri sulaktır. piknik ve mesire alanı olarak ağrıda ilk tercih edilebilecek yerlerdendir. murat nehri köyün yaklaşık 500 mt yakınından geçer. nehirde bir geçit, şelale ve hemen altındaki derin gölü takiben inanilmaz güzellikteki kanyon göze çarpar. yüksekliği yer yer 70 mt'yi bulur (kayabaşı). köyden erzurum ve muş'a kestirme yollar vardır.
İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. ama kışın ağrı il merkezine oranla daha sıcak olabilmektedir. yazları ılık ve kurak olsada, sadece yaz denebilecek dönem birbuçuk aydır. 15 hazirandan itibaren güneşin sıcaklığı hissedilir. ağustos ayı başlangıcıyla artık yeşil alan yok denecek kadar azalıp yerini sararmış otlara bırakır. ki sonbaharın geldiği söylenebilir. bölge, iklimi itibariyle yoğun kış hazırlığı gerektirir. 20 ekim itibariyle geldiği kabul edilen kışın bitişi mayıs ortalarıdır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 288
2000 257
1997 209
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Cevdet Gültekin
1999 - cevdet gültekin
1994 - kaya bahadır
1989 - beşir bayındır
1984 - ihsan yılmaz
>2009>>> - sağı özturan

Altyapı bilgileri

Köyde, [[ilköğretim okulu vardır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz