Estonya Hakkında Herşey, Estonya Coğrafyası

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kuzey Avrupanın Göz Bebeği , Estonya ...


BaşkentTallinnNüfüs1,324,353Yüzölçümü45,226DilEstoncaParabirimiEstonya KronuMilli Bayramlar 24 Şubat 1918KomşularLetonya,RusyaİklimDeniz iklimi vardır, ıslak ve ılıman kışlar, yazlarda serin geçerYönetim BiçimiBaşkanlık Tipi CumhuriyetSaat Farkı 2 saat ileri

GÖRÜLECEK YERLERTALİNN: Town Hall (Meydan) dört bir tarafını çeviren cafeler sayesinde işte burası bir Avrupa şehri dedirten en hareketli yeri Tallinn’in.
Upper Town dedikleri yer ise etrafında ve içinde savunma duvarlarıyla sakin ve sessiz bir yer. Yukarı Mahalle diyebileceğimiz Toompea Hill olarak biliniyor. Estonya Parlementosuna ev sahipliği yapıyor. Gotik St.Mary’s Katedrali veya diğer adıyla Dome Klisesi Tallinn’in tarihinde önemli bir yere sahip ve zaman zaman Org Festivallerine de ev sahipliği yapıyor.
Talinn’de alınacak çok sayıda nefis örgü kazaklar, bereler atkılar vs olduğu gibi Rus Paraşüt birliğinin orjinal gözlüklü deri şapkası veya savaştan kalma Alman marka çeşitli marka tabancalar ile üniformalar dahil pek çok şey alabilirsiniz.

PARNU: Estonya'nın `Bodrum'u. Geniş kumsalları ve gece hayatı yaz aylarında hareketli. Yazın birçok festivale ev sahipliği yapan kentteki tarihi merkez Ortaçağ surlarıyla çevrili. Rüütli Caddesi'nde turistik mağazalar bulunuyor.

SAAREMAA ADASI: Estonya'nın en büyük adası popüler bir tatil merkezi. Orman ve kumsalları ile ünlü.Adada bir sürü meteor çukuru var.

VİLJANDİ: Başkentin 160 kilometre güneyindeki kent, Viljandi Gölü'nün 4 kilometre kuzeyine kurulu. Ülkenin kültür ve sanat merkezi olarak tanınıyor. Tepeler üzerine kurulu parklar ve göl özellikle yaz aylarında hareketleniyor.Estonyalilari, letonyalilari ve litvanyalilari birbirileriyle karistirmak türkler ile iranlilari veya araplari birbirine karistirmaya benzer. Çünkü bu üç ulusun kendilerine göre dilleri ve kültürel yapilari vardir. Litvanya ve Letonya birbirileriyle akraba ülkelerken, estonyalilar, etnik yapilari bakimindan kuzenleri Finlandiyalilar'a benzer. Bugün, isimleri pek fazla duyulmamis, Rusya Fedarasyonu'na bagli ve hizla Ruslastirilan Mari El, Mordviya, Karelya, Komi ve Udmartiya halklari da Fin-Ugor sülalesinden gelir. Ayrica herhangi bir ülkesi olmayan Laplandiyalilar, Ingryalilar, Vepsiyalilar ve Livonyalilar da bu sülenenin diger fertleridir. Özellikle Mari El Cumhuriyeti, Rusya ile Estonya ve Finlandiya hükümetleri arasinda siklikla sorunlara yol açmaktadir. Bizden uzakta bulunan Estonya'nin Rusya Federasyonu'ndaki akrabalari, Çavusistan ve Baskordistan türki cumhuriyetleri ile komsudur hatta iç içedir.
Ancak, tabi ki bu üç Baltik Ülkesi'nin tarihi gelisimleri, cografi konumlari ve iktisadi yapilari, onlari birbirilerine yaklasmistir. Günümüzde bölgedeki sirketlerin bir çogu üç ülkede birden çalismaktadir.
Estonya, tarihi boyunca, bir çok dev imparatorluklarin istahini kabartmis bir bölgede yer almaktadir. Ülke tarihleri boyunca Danimarka, Isveç, Polonya, Almanya ve Rusya'nin boyundurlugu altinda kalmistir. Ülke Birinci Dünya Savasi ardindan, 24 Subat 1918'de bagimsizligini ilan etmis, ancak kisa bir süre sonra Almanya tarafindan tekrar kusatilmistir. Ülke, Ikinci Dünya savasi sonrasinda da, 1944'ta, Sovyetler Birligi tarafindan tekrar isgal edilmis ve bagimsizligini tekrar kaybetmistir. 1988'de Sovyetler'de yikilma belirtilerinin oraya çikmasi ile birlikte, 300,000 Estonyali (nüfusun 1/5'i) ünlü kansiz Sarki Devrimi ile bagmsizlik isteklerini dile getirmislerdir. 23 Agustos 1989'da, Letonya, Litvanya ve Estonya'dan toplam 2 milyon kisi, Vilnius-Tallinn arasi karayolunda el ele tutusarak 600 kilometlerilik bir insan zinciri olusturmustur. 16 Ekim 1988'de, Estonya, nihayetinde bagimsizlik mücadelesini kazanmistir. 31 Agustos 1994'te ise Rus askerleri ülkeyi terk etmistir.
Estonya 29 Mart 2004'te NATO'ya, 1 Mayis 2004'te ise Avrupa Birligi'ne, halkinda 2/3 oyu ile tam üye olmustur.
Aynanin Öteki Yüzü: "Rusça Konusan Insanlar"


Estonya nüsufunun üçte biri, bir çogu Sovyetler Birligi döneminde buraya yerlesmis olan ve Ülkede "Rusça konusan insanlar" olarak tabir edilen Rus, Beyaz Rus, Ukraynali, Tatar ve Azeri kökenli azinliklardan olusur. Ülkemizdeki Kürt yurttaslarimizin durumu ile Baltik Ülkeleri'nde yasayan Rus kökenli halklara karsi Avrupa Birligi'nin farkli tutumlari, birçok siyasetçimizin siklikla dile getirdigi bir konu olmustur. Çünkü AB Baltik Ülkeleri'ndeki tavrini, Ruslar'in asimilasyonunu ve bu insanlarin bazilarinin Rusya'ya yerlesmelerinin kolaylastirilmasi yönüne koymustur.
Estonya'da Ruslar, kendi okullarinda egitim görmektedirler ve Rus televizyonlarini izlemektedir. Günlük hayatta büyük bir bölümü estoncayi konusmaya gerek duymaz ve bazilari bu dili konusmayi da bilmez. Ülkenin resmi dilinin estonca olmasina karsin, kamuya ait bir çok yerde, yazilarin Rusça ve Estonya Dilinde yazildigini görmek mümkündür. Etnik Estonyalilar ise, okullarinda Rusça'yi yabanci dil olarak görmek zorundadirlar. Halen büyük bir bölümü Estonyali olmasina ragmen Rus televizyonlarini izlemektedir.
Rusya, ülke üzerinde halen siyasi bakimdan oldukça etkilidir. Bu durum karsisinda, Estonya Hükümeti yillardir kendi ülkelerinde yasamis Rus azinliga, Estonya vatandasi olabilmeleri için "Estonca Dil Sinavi"'ni geçmeyi sart koymustur. Bugün Estonya'da bu dil sinavini geçememis Rus kökenli insanlarin, Rus vatandasligi da yoktur. Yani, bu insanlar "vatansiz" duruma düsmüslerdir.
Ülkedeki Rus halki, artik Rusya'daki soydaslarindan farkli bir generasyon haline gelmislerdir. Ancak bu insalarin, kendi vatanlari, Estonya'da da çok iyi durumda olup olmadiklari da tartisilir. Çünkü Rus halki ile Estonya halki malesef ki birbirilerini genel olarak çok sevmemektedirler.