Ev Dekorasyon Hobisi ( Mutlaka Bakın - Müthiş bir Dekorasyon)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aksesuarlarla doğru bir ev dekorasyonuEv dekorasyonunun vazgeçilmez tamamlayıcıları olan aksesuarlar, her zaman gözde unsurlar olarak önemlerini koruyor.

Önemli olan, onları belli bir amaca yönelik olarak doğru ve işlevsel kullanmak. Bunun yanı sıra evde var olan ve artık kullanmadığınız çeşitli objeleri, tarzlarını değiştirerek, boyayarak ve farklı amaçlara yönelik olarak kullanabilir, böylece yeni ve farklı aksesuarlar yaratabilirsiniz. "Aksesuarları evimde nasıl daha işlevsel kullanırım" diyorsanız, bu yazı tam size göre...

Boş kalan köşeleri, tercihen içinde canlı bitkilerin olduğu bir saksıyla, çeşitli boyutlardaki çerçevelerle ya da tarzınıza uygun bir sandaye ile doldurabilirsiniz. Bu durumda seçeceğiniz aksesuarın ebatlarının mekanla uyumlu olmasına dikkat edin.

Ne miktarda ve nasıl aksesuarlar kullanacağınız, yaratmak istediğiniz tarz ve atmosfere bağlıdır. Bu yüzden öncelikle ne tür bir dekorasyondan hoşlandığınıza karar vermelisiniz. Örneğin modern bir dekorasyondan hoşlanıyorsanız, sade ve yalın aksesuarlar seçmelisiniz.

Eğer kendinizi etnik, otantik ya da egzotik gibi herhangi bir tarzla sınırlandırmak istemiyorsanız, aksesuar seçerken sizin için değerli olan objeleri tercih etmelisiniz.

Öncelikle aksesuar kullanmak istediğiniz odayı dikkatlice inceleyip neler yapmak istediğinize karar verin. Bir parça renklilik ve canlılık katmak, ölü noktaları kapatmak ya da görsel bir ağırlık katmak istediğinizde, işe büyük obje ve aksesuarları yerleştirmekle başlayın. Ardından gerekli gördüğünüz yerlere küçük aksesuarlar koyun.

Renkli ve havai şeylerden hoşlanıyorsanız, hareketsiz bulduğunuz yerlere küçük aksesuarlar koyabilirsiniz.

Kanepeniz ne tarz olursa olsun; üzerine koyacağınız birkaç yastık veya bir şal onu çok daha zarif gösterecektir. Aksesuarları sadece satın almak durumunda değilsiniz. Örneğin eski ahşap bir masanın ayakları, mükemmel şamdanlar yapmak için idealdir.Dekorasyonun ÖnemiDekorasyonun altın kuralları


Evinizi dekore ederken bazı kuralları bilmeli, ona göre hareket etmelisiniz.

* Mobilya seçerken rahatlık ön plânda tutulmalı.

* Mobilyalar sağlamlığının yanı sıra aynı zamanda kullanışlı olmalı. Bu nedenle "L" kanapeler ve geniş koltuklar şimdi moda.

* Mobilyalar takım olmak zorunda değil. Üçlü bir koltuğun yanına istediğiniz bir tekli koltuğu koyabilirsiniz. Önemli olan bunların bir araya geldiği zaman duvar rengiyle ve yer kaplamasıyla, uyumlu olması.

* Doğru aydınlatma çok önemli.

* Az ışık alan bir mekâna, tavandan ya da duvarlardan yansıtılan bir ışıklandırma yapılabilir.

* Kullanılmayacak eşyalar alınmamalı.

* Kumaş seçerken yıkanabilir, leke tutmayan kumaşlar tercih edilmeli.

* Mekânın büyüklüğüne ve ışık alıp almadığına göre renkler belirlenmeli. Küçük mekânlarda, yer ve duvar renklerinin mümkün olduğu kadar birbirine yakın olması, o mekânı daha büyük gösterir.

* Genel olarak açık renkler tercih edilmeli. Göz yoran hardal sarıları, pembeler mazide kaldı.

* Küçük mekânlar ayna kullanılarak büyük gösterilebilir. Ayrıca küçük odalarda çok koyu resimler ya da uzun dolaplar kullanılmamalı. Daha alçak dolaplar ve yatay çizgiler tercih edilmeli.

* Mekânları hayat tarzına göre dekore etmek çok önemli. Çok fazla televizyon izleniyorsa ona göre bir düzenleme yapılmalı.Evinizin Büyük Görünmesini Sağlayın
Küçük bir evde yaşamak, küçük düşünmenizi gerektirmez. Önerilerimizi hayata geçirerek minik yuvanızın daha geniş ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz.

Koyu renkler küçük mekanlara karanlık ve kasvetli bir hava verir. Küçük mekanları canlı ve geniş göstermek için; renk seçiminde beyaz, krem ve açık sarıyı tercih edebilirsiniz.

- Daha geniş bir hava yaratmak istiyorsanız, duvarlarda bordür gibi detaylardan kaçınarak, ayna gibi objelerden faydalanabilirsiniz.

- Alçak tavanlı evinize yüksek tavanlı bir hava vermek ve ferah bir ortam yaratmak istiyorsanız, seçiminizi boyuna çizgili duvar kağıtlarından yana yapmalısınız.

- Dekorasyonda açık renk mobilyanın yanı sıra cam ya da akrilik tablalı mobilyaları tercih ederseniz daha ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

- Bir çalışma odasına ihtiyacınız varsa, var olan odalarınızdan birini paravan ya da tavana monte edilmiş raylı bir perde ya da kapı sistemiyle ayırın. Böylece kendinize şirin bir çalışma alanı yaratabilirsiniz.

- Sandalye tercihinizde fazla yer kaplayan kollu sandalyeler yerine, sade ve minyatür tarzda olabilir. Böylece evinizde açıklıklar artar ve ferah bir alan kazanabilirsiniz.

- Odanın yoğun ve kalabalık görünümünü azaltmak için göz hizanızı boş bırakabilirsiniz.

- Banyo ve mutfak gibi mekanlarda kullanılacak seramiklerin ölçüsü ne kadar küçük olursa, mekan o kadar büyük görünür.

- Büyük sehpalardan vazgeçemiyorsanız, yere yakın olanları tercih ederek görüntüden kazanabilirsiniz.

- Salonda ağır bir büfe yerine televizyon, kitaplık ve büfe fonksiyonlarını içeren çok amaçlı sistemleri tercih ederseniz eviniz daha ferah görünebilir.

- Masa ve sandalyeleri duvarlara yaslamak yerine, simetrik bir şekilde köşe ve duvarları boş bırakarak yerleştirmek alan kazandırır.

- Depolama işleri için dolap yerine dekoratif kutulardan yararlanabilirsiniz.

- Büyük dekoratif aksesuarlarınızı sehpa yerine yere yerleştirirseniz, daha geniş alan kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

- Evin girişindeki karışıklığı azaltmak için askılık yerine, kapalı bir portmanto kullanabilirsiniz.

- Evinizin kör noktalarını belirleyip, değerlendirebilirsiniz. Sık kullanmadığınız tamirat aletleri, valiz, eski ayakkabı gibi eşyaları, tavandan koridor kapısının üzerine uzanan bir dolapta saklayabilirsiniz.

- Perde yerine store ya da jaluziyi tercih ederseniz, perdenin yarattığı kalabalık görüntüden kurtulabilirsiniz.
Evlerimiz, ruh halimizi yansıtan aynalardır. Bir eve girdiğimizde ev sahibinin ruh halini çok rahat anlayabiliriz. Gelin evlerimizi; Kendimizi daha rahat edebileceğimiz şekilde dekore edelim. Pek tabi bunu yaparken minimum masrafla olmasına da özen gösterelim.

Yapacağınız ufak değişikliklerle evinizde farklı bir hava oluşturmanız mümkün. Üstelik bunun için çok para harcamanıza da gerek yok. İster evinizde bulunan objeleri, kumaşları, aksesuarları kullanın, isterseniz piyasada bulunan birbirinden ilginç ve güzel aksesuarları alarak evinizde yenilikler yapın. Her iki durumda da sonuç göreceksiniz ki hem sizi hem de ailenizi memnun edecek. İşte yapabileceklerinizden bazıları;


Şamdanlarla gelen ışıltıKristalin ışıltısı Metal, cam ya da kristal şamdanlara kendi zevkinize göre yeni bir yorum katabilirsiniz. Bunun için hazır aldığınız şamdan ayağının üzerine antika bir tabak ile kristal tabakları özel kristal vidaları kullanarak monte edin. Tabakların kenarlarını kristal vidaları kullanarak monte edin. Tabakların kenarlarını kristal iğnesinin yardımıyla istediğiniz sayıda renkli cam parçalarıyla süsleyin. Dekoratif şamdanları bahçenizde ya da evinizde renkli mumlarla süsleyerek kullanabilirsiniz.

Camın asaletiCam meyveli objeler Objeniz vazo, su bardağı ya da kase olabilir. Cam objenin içine renkli yapma çiçekler ve cam meyveleri yerleştirin. Üzerine jel mum malzemesi ekleyin. Mumların yapımında yararlandığınız cam meyve ile yapma çiçekleri küçük bir abajuru süslemek için de kullanabilirsiniz. Bunun için meyve ile çiçekleri silikon yapıştırıcı ile abajurun ayağına yapıştırın. Abajur şapkasını süslemek için şapkanın çeşitli yerlerinde delikler açın ve cam üzüm ya da boncuklara geçirdiğiniz ince telleri bu deliklerden geçirerek sağlamlayın.

Boncuk ve tepsi bir arada Boncuklarla bir tepsiyi de süsleyebilirsiniz. Bunun için masif ahşap bir tepsi, akrilik boyalar ve küçük boncuklar temin edin. Önce masif ahşap tepsiyi kalın boya fırçasını kullanarak karıştırdığınız iki farklı renkli akrilik boyalarla boyayın. Kuruduktan sonra kuvvetli bir yapıştırıcıyla küçük boncukları dilediğiniz şekilde üzerine yapıştırın.


Rengarenk yastıklarKoltukların üzerine koymak ve yer minderlerinin yanına yerleştirmek üzere rengarenk yastıklar çok hoş olacaktır. İki farklı kumaşla çalışılan yastık kılıfları için birer metre, farklı renklerde kumaşlar alın. Kumaşları ister kare ister dikdörtgen biçiminde üç tarafını dikin. Kılıfı iyice ütüledikten sonra içine elyaf yastık yerleştirin ve açık bıraktığınız tarafı dikin. Yastığın üzerini düz renkli kumaşlardan yaptırtacağınız düğmelerle süsleyebilirsiniz.

Pufunuza yeni kılıfEvinizde döşemesi eskimiş puf var ise; kılıfını yenileyerek onu yeniden dekorasyonunuza kazandırabilirsiniz. Eski puf için evinizin dekorasyonuna uygun 1.5 metrelik bir kumaş seçin. Kumaşı pufun üzerine yumuşak olması için 7-8 cm kalınlığında bir sünger koyun. Kumaşı önce süngeri giydirecek şekilde köşelerini bir araya getirerek dikişle birleştirin. Daha sonra etek uçlarında pileler oluşturarak ahşap pufun ayakları görünmeyecek şekilde dikin.

Abajur farklı bir hava katarFarklı renklerde ve şekillerde kullanacağınız boncuklarla evinize hoş bir hava verebilirsiniz. Boncuklar bu yıl giysi ve takılarda olduğu kadar dekoratif obje, kumaş ve örtülerde de çok kullanılıyor. Siz de evinize renkli boncuklarla yaptığınız bir abajurla canlılık katabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler ise metal bir abajur iskeleti ile çeşitli renklerde boncuklar. Önce dizeceğiniz sırayı belirledikten sonra boncukları eşit uzunlukta kestiğiniz misinalara geçirin. Bunları abajurun üst demirine makrame düğümüyle bağlayın. Bağlama işlemini bitirdikten sonra misinaların uçlarını yakarak boncukların dökülmesini engelleyin.

Mobilya seçerken rahatlık ön planda tutulmalı.


Mobilyalar sağlamlığının yanı sıra aynı zamanda kullanışlı olmalı. Bu nedenle 'L' kanepeler ve geniş koltuklar şimdi moda.

Mobilyalar takım olmak zorunda değil. Üçlü bir koltuğun yanına istediğiniz bir tekli koltuğu koyabilirsiniz. Önemli olan bunların bir araya geldiği zaman duvar rengiyle ve yer kaplamasıyla, uyumlu olması.

Doğru aydınlatma çok önemli.

Az ışık alan bir mekana, tavandan ya da duvarlardan yansıtılan bir ışıklandırma yapılabilir.

Kullanılmayacak eşyalar alınmamalı.

Kumaş seçerken yıkanabilir, leke tutmayan kumaşlar tercih edilmeli.

Mekanın büyüklüğüne ve ışık alıp almadığına göre renkler belirlenmeli. Küçük mekanlarda, yer ve duvar renklerinin mümkün olduğu kadar birbirine yakın olması, o mekanı daha büyük gösterir.

Genel olarak açık renkler tercih edilmeli. Göz yoran hardal sarıları, pembeler mazide kaldı.

Küçük mekanlar ayna kullanılarak büyük gösterilebilir. Ayrıca küçük odalarda çok koyu resimler ya da uzun dolaplar kullanılmamalı. Daha alçak dolaplar ve yatay çizgiler tercih edilmeli.

Mekanları hayat tarzına göre dekore etmek çok önemli. Çok fazla televizyon izleniyorsa ona göre bir düzenleme yapılmalı.


Ev Aydınlatmasında Önemli AyrıntılarEv içi aydınlatmasında en önemli ışık kaynağı güneştir. Ancak güneş ışığının
yetersiz olduğu durumlarda ev içi aydınlatmada bazı ayrıntılara dikkat
etmek gereklidir. Göz sağlığı ve ekonomik ışık kullanımı açısından
bu ayrıntıları şöyle sıralayabiliriz:Antre

-Evin girişinde yaratılacak sıcak bir atmosfer evin samimi ve güvenli ortamıyla ilk karşılaşma gerekse konuklarla ilk karşılaşma açısından önemlidir. Girişte genel aydınlatmanın yanı sıra duvara yönlendirilmiş bir aydınlatma düzeni istenilen etki ve sıcaklığı sağlayacaktır.Koridor

-Işık kaynaklarını koridor boyunca dizmek uygundur. Yarı-şeffaf aplikler koridor boyunca kullanılabilir. Geniş açılı armatürler tercih edilmelidir. Koridor ile odalar arasında çok fazla ışık farkı olmamasına dikkat edilmelidir.Oturma Odası

-Pek çok faaliyetin gerçekleştiği bu oda tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde aydınlatılmalıdır. Lokal veya genel aydınlatma sistemleri bu işi çözebilir. Tablo, aksesuar ve dolapların aydınlatılması daha rahat ve hoş bir mekan yaratılmasında yardımcı olacaktır. Bu odalarda gözü yormayacak endirekt aydınlatma sistemleri kullanılmalıdır. Sarkıt türü armatürler, abajur, aplik, lambederler bu mekanlar için idealdir. Bu mekanlarda kuvvetli halojen lamba kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Aydınlatma ünitesi televizyon setinin üzerinde yada yakınlarında yer almalıdır.Çalışma Odası

-Çalışma yerlerinde direk yansımalar gözü rahatsız edeceği için armatürler ve çalışma yerlerinin konumları birbirine göre ayarlanmalıdır.

-Uygun seçilmiş renkler çalışma zevki ve verimini arttırır. Işık kaynaklarının bilgisayar ekranında yansıma yapması görsel performansı etkiler. Enerji tasarruflu lambalar ile aydınlatma yapılıp, çalışma alanlarında muntazam gölgesiz aydınlatma sağlanmalıdır.Yatak Odası

-Genel aydınlatma için tavandan yansıtarak endirek aydınlatma kullanılmalı kitap okumak için baş ucu aydınlatması yapılmalıdır. Ayrıca armatürler yataktan kumanda edilebilmelidir.

-Başucu aydınlatması yarı saydam bir aplikle yada komidin üzerine abajur konularak yapılabilir. Aynanın iki yanına monte edilecek armatürlerle tuvalet masaları için gerekli lokal aydınlatma sağlanabilir.

-Bu arada çok az aydınlık düzeyi oluşturacak emniyet aydınlatması, çocukların güvenlik duyguları içinde yerinde bir tedbir olur.Yemek Odası

-Oda çok büyük değilse masa üzerinde bölgesel aydınlatma yeterli olacaktır. Yemek bölümü büyük bir odada yer alıyorsa genel aydınlatma uygulanmalıdır.

-Sıcak ve renkli ışık kaynakları kullanılmalıdır. Masadan 1 m. Yükseklikte tavandan sarkan lambalar ideal aydınlığı sağlayacaktır.Mutfak

-Burada evin diğer bölümlerine göre daha fazla ışık kullanım kolaylığı açısından daha faydalı olur. Burada gölgesiz genel bir aydınlatmaya ihtiyaç vardır. Dolap altında kullanılacak floresan tipi armatürlerle tezgah üstünde lokal aydınlatma yapılabilir.

-Genel aydınlatma ise sarkıt veya sıva üstü camlı armatürlerle ve sıcak renkli ışık veren lambalarla sağlanabilir. Dolap içlerine ise dekoratif amaçlı noktasal aydınlatmalar yapılabilir.Banyo

-Banyo gibi ıslak alanlarda neme dayanıklı, gömme veya sıvaüstü armatür ve aplikler kullanılabilir. Önü camlı armatür veya kapalı tip lambalarda bu mekanlar için kullanılabilir.

-Ayna önlerinde ışığın göz almasını önlemek amacıyla, armatürler aynanın iki yanına konulmalı ve ışığın geliş doğrultusuyla bakış doğrultusunun geniş açı yapması sağlanmalıdır.
Aynalarınızı SüsleyinBanyonuzdaki veya yatak odanızdaki aynaya biraz değişik bir hava vermek ister misiniz?
Eğer aynanız yeteri kadar büyükse çerçeve şeklinde bir süsleme yapabilirsiniz veya daha küçük aynalar için, bir kenarına minik bir çiçek kondurabilirsiniz. Bunun için plastik boyaya ve bir fırçaya ihtiyacınız olacak.

Daha önceden aynanıza boyayacağınız şekle karar verin. Bir çiçek veya hoşunuza giden her hangi bir deseni kağıda çizin. Şablon şeklinde şekli kağıttan oyarak çıkarın. Oyduğunuz kağıdı bir bant yardımı ile, aynaya yapıştırın. Ve ortada açık kalan kısmı boyayın. Kağıdı çıkarın. İşte aynanız bambaşka bir hava kazandı.

Daha fazlasını mı istiyorsunuz?

Eğer uyuma çok önem veren biri iseniz, bu projeyi biraz daha geliştirebilirsiniz. Mesela yatak odanızdaki aynanıza boyayacağınız motifi, yatak örtünüzün desenlerinden seçebilirsiniz. Güzel bir uyum olabilir. Veya banyo aynanız için banyo perdenizdeki desenlerden veya fayans desenlerinden faydalanabilirsiniz.

Aynı işlemi cam kapılarınız için de uygulayabilirsiniz. Veya mutfak pencerelerini aynı şekilde süsleyebilirsiniz.


Boya Badana Yapmanın Püf Noktaları


Boya yaparken öncelikle bilmeniz gerekenler şöyle belirtiliyor.

• Mekanda ne gibi aktiviteler yapılacak?
• Ne kadar ışık alıyor?
• Dikkat çekici ve canlı bir yer mi istiyorsunuz, yoksa sakin ve durgun mu?
• Yüksek bir tavan mı var yoksa alçak mı?
• Bu mekanı büyütmek mi istersiniz, yoksa küçültmek mi?

Canlı renkler odayı daraltır.

Bir odayı canlı, parlak ve dikkat çekici renklerle dekore etmek isterseniz, canlı renklerin odanın hacmini daraltıcı bir etki yapacağını unutmayın.

Kırmızı, pembe, turuncu ve sarı istediğiniz vurguyu verir. Bu renklerden hareketli ortamlarda en iyi sonuçlar alınır. Mutfağınızı veya bir kısmını bu şekilde dekore edebilirsiniz. Canlı ve parlak renklerin iyi duracağı diğer mekanlar, çocuk odası veya yemek odasıdır.

Daha sakin ve yumuşak bir atmosfer arıyorsanız, yeşil, mor ve mavi bu tip bir etki yaratacaktır. Bu renkleri yatak odanızda veya çalışma odanızda da kullanabilirsiniz. Böylece, mekana geniş ve açıklık hissi veren bir etki de kazandırılmış olur.


Aksesuar Olarak MUM KullanınÇeşit çeşit renk, desen, koku ve modelleriyle, ev ve ofislerin vazgeçilmezi haline gelen mumlar, yorgun bir günün sonunda, sakin bir müziğin eşliğinde titrek ışıklarla tam istediğiniz gibi yanarken ruhunuz gevşemeye başladı bile.

Bir zamanlar sadece elektrik kesintilerinde, sevgililer için hazırlanan şık ve romantik masalarda kullanılan mumlar yaşamımızın artık her alanında, ister sigara dumanından kurtulmak, ister stresi azaltıp rahatlamak isterse de dekorasyon ve zevk ve değişiklik için tercih ediliyor.
1990'ların sonundan bu yana pazarda tüketiciden yana oldukça ilgi gören bu sektör, kendini sürekli yenileyip geliştiriyor, mumlar şekilleniyor, çiçeklerle motifleşiyor ve kalıcı kokularıyla oldukça şık objeler halinde karşımıza çıkıyorlar. Günümüzde tasarımlarda mumlara önemli ölçüde yer veriliyor.

Kendi başına mistik ve otantik bir obje olan mum denince akıllara ilk başta gelen ince uzun beyaz mumlar, ya da biraz daha şık uzun şamdan mumları yerlerini çoktan yeni türlerine bıraktı bile. Klasik beyaz mumlar sadece elektrik kesintileri için alınıyor.
Jel mumlar; sigara dumanının yoğun olduğu ortamlarda tercih ediliyor. Kokulu mumlar, bireysel keyifler ve rahatlama için, kalın, formlu ve doldurulmuş mumlar, dekorasyon amaçlı olmak üzere kullanılırken, ince mumlar avizeler ve şamdanlar için tercih ediliyor.

Bundan sadece 8-10 yıl öncesine kadar sadece restoran ve cafelerde karşımıza dekoratif objeler olarak çıkan mumlar, sanatçıların röportajlarında ve şarkıların kliplerinde çok sık görünmeye başlayınca tüketiciyle buluştu.

Kişiler mum yakıp müzik dinleyerek sinirleri gevşetmenin yanında, mum ışığında kendilerini rahatlatıp dış dünyadan soyutluyorlar. Daha çok keyif için satın alınan mumun, Uzakdoğu’da mekana şans getirdiğine inanılıyor.