Ev Yapımı Doritos - Ev Yapımı Doritos Nasıl Yapılır - Ev Yapımı Doritos Tarifi Nedir

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ev Yapımı Doritos

Evde atıştırmalık niyetine yenilen kalori bombaları cipslerin yanında benimki pek bir masum kaldı. Cipsin her türlüsünü severiz lakin hiç bir faydası olmadığı gibi zararlı da ..Ben de olaya el attım ve kendi cipsimi yaptım :p ) Yok evde artan minicik bir hamur vardı bu şekilde değerlendirmek istedim, fena da olmadı daha güzel olabilirdi ama bizde sunumu ile bitimi arasında çok kısa bir zaman aralığı olduğu için yayınlayayım bari dedim.

Hamur; un. azıcık zeytinyağı, tuz, kabartma tozu, süt ve su karışımında oluşan çok amaçlı bir hamur.( pizza için kullanmıştım) Bunun yerine artan her türlü tuzlu hamur da olabilir.(kurabiye hamurları dışında)

Hamuru yuvarlak şekilde mantı hamuru kalınlığında açıyoruz ve yağsız bir şekilde teflon tavada pişiriyoruz. (evet ince lavaşlar yapıyoruz varsa hazır lavaşda kullanabilirsiniz) Küçük bir kasede 1 kaşık salça biraz sıvı yağ çok az su tuz karabiber ( arzuya göre soğan rendesi, sarımsak ezmesi ve acı bahartları) katıyoruz ve akıcı bir sos haline getiriyoruz. Bu sosu fırça yardımı ile lavaşın ön ve arka yüzüne iyice sürüp tost makinasında pişiriyoruz. ( şunu belirtmem gerek ben tost makinasında pişirmedim takıp çıkartılan pişirme yüzeyini çıkartıp ocağın üzerine koydum ve orada pişirdim ) Lavaşın bir yüzünü bir kere pişirirseniz hafif kıtır olur iki kere pişirirseniz kıtır kıtır olur. Ben az kıtırı daha çok sevdim. Bu şekilde üzerinde çizgi çizgi tost desenleri olmuş soslu lavaşları bir kenara alıyoruz ve arzu ettiğimiz şekillerde kesiyoruz ( üçgeni makbuldur )

Sıra geldi dip sosa bu dip sos meselesi derin mevzu sade yoğurtta seven var içine bir benim eksik olduğum sosları sevenlerde var. En güzeli Türk usulu acılı ezmedir.Biz sade yoğurt nane sızma zeytinyağı karışımı kullandık. Bunun yerine sarımsaklı turşulu soğanlı vs soslarda pekala olur