Evciler Köyü İvrindi Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Evciler Köyü ivrindi Bilgileri - Evciler Köyü Hakkında - Evciler Köyü Tanıtımı - Evciler Köyü Resimleriİlçe: İVRİNDİ - İl: BALIKESİR


Köy Muhtarı: HALİL ERGİN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (266) 493 10 01

Evciler, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.

Balıkesir'den Edremit istikametine yol alırken 45. kilometrede, Edremit'den Balıkesir istikametine doğru yol alırken 49. kilometrede gördüğünüz Evciler Köyü tabelasından ayrılan yola girdiğinizde köyümüze ulaşmak icin 4 kilometre daha yol alırsınız. Yolun sonunda köyümüzün girişinde ebediyete göç etmiş insanlarımızın yattığı mezarlığımız, o ebedi ikamet mekanımız sizleri karşılar. Özellikle gurbetteki köylülerimizin hasreti, sevdası ve her fırsatta kavuşmak istediği sılası olan Evcilerimiz köklü tarihe sahip gelişmiş bir köydür.


Aslında Evciler'e köy demek,ona haksızlık etmektir. İlçemiz İvrindi'nin en gelişmiş ve modern bir yerleşim birimi olan Evciler, her an belde olmaya hazır, insanları ve tabiatı ile bir bütün, şirin bir kenttir. Köyümüzün yerli halkı genelde orta yaşın üzerinde olup çoğunlukla şehirlerde veya yurt dışında çalışıp, emekli olmuş ve emekliliğini köyümüzde geçiren, kimileri kendi ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda hayvancılık ile uğraşan, kimileride özellikle kendi bahçelerine yine ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda sebze ve meyve ekerek onların bakımı ile uğraşan aydın kişilerdir. Bir çoğunun çocukları veya torunları gerek öğrenimleri dolayısı ile gerekse kamu veya özel sektörde çalıştıklarından halâ köy dışında yaşamaktadır.


Köyümüzün kış aylarında düşük olan nüfusu; yaz aylarında, bayram, düğün, hayır gibi insanları birleştiren kültürel ve sosyal unsurların yoğun Olduğu zamanlarda artmaktadır. Bu gibi durumlarda insanlar birbirleri ile görüşmekte, köy dışındakiler, yine köyümüzün dışında olanlar ve köyün yerleşik halkı ile ve de akrabaları ile hasret gidermektedirler. Evciler'de aile bağlarına çok önem verilmektedir. Gerek köyde ikamet edenler , gerekse şehirlerde yaşayanlar, günlük rutin işleri dışında kalan zamanlarını aileleri ile geçirmekte olup, aile içi iletişimin yoğun yaşanmasını sağlamaktadırlar. Eğitime önem veren halkımız çocukları ve yakınlarının çocuklarını eğitime teşvik etmekte, onların öğrenimleri için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Köyümüzde nüfusun hemen hepsinin düzenli gelirleri olduğundan gerek eğitim, gerekse aile geçindirme hususunda düşünüldüğünde ekonomik ve sosyal sıkıntı çekilmemektedir.

Bir çok muhterem şahsiyeti topraklarında yaşatmış olan Evcilerimiz manevi yönden de güçlü bir yapıya sahiptir. Halkın ilmihal yönden genç yaşlardan beri edindiği bilgilerin ışığında çocukları yollarını bulmakta zorluk çekmemekte, Türk – İslam İdeal'ine yakışır bir şekilde yaşamaktadır.

Bütün değerleri ile bütünlüğünü korumuş Evcilerimizde dostluklar kuvvetli sohbetler tatlıdır. Misafir olarak köyümüze gelenler, biraz zaman geçirdikten sonra kendilerini, bizlerden biri olarak görür. Bunda da halkımızın misafire verdiği değer ve onlara yabancılık çektirmemeleri önemli bir unsurdur. Köyümüzde son verilere göre 5 adet kıraathane bulunmakta olup bu ortamlar köyün erkeklerinin birbirleri ile iletişim kurmasında, dostlukların pekiştirilmesi, muhabbetlerin sürdürülmesinde önemli yer teşkil etmektedir. Kıraathanelerimizde edilen sohbetlere ilave olarak oyunlar oynamakta ancak içki, kumar, küfür, gibi kötü alışkanlıklar meal verilmemektedir. Günlük gazeteleri de her gün bu ortamlarda okuyabilmek mümkündür.


Evcilerimiz geçmişten süre gelen bu güzel ortamlarını, hoş sohbetlerini, manevi değerlerini, bütünlüğünü daha uzun yıllar koruyacak bir sağlamlıkla, gelecek günlere her geçen gün kendini yenileyerek yürümektedir. Köyümüzü bilmeyip te bu satırları okuduktan sonra gitmek isteyenlerin çok olacağını tahmin ediyoruz.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Balıkesir iline 45 km, İvrindi ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 787
1997 726

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Halil Ergin
1999 - İsmail Uslu
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi vardır ve bir ebe görev yapmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan ve Balıkesir-Edremit Karayolu'na açılan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz