Evkafteke Köyü Akhisar Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akhisar Evkafteke Köyü - Evkafteke Köyü Hakkında - Evkafteke Köyü Tanıtımı - Evkafteke Köyü ResimleriKöy Muhtarı: Cavit PALAVUZ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (236) 459 10 54

Cep Telefonu: 0 (542) 602 45 60

Evkafteke, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Evkafteke; Eski adı Çalık Bey obasıdır. Manisa ili Akhisar İlçesi Palamut nahiyesine bağlıdır. Köy adını Obanın kurucusu Çalık beyin isminden almıştır. Sultan II Mahmud döneminde Manisa ovasında konar göçer yaşayan bu aşiret üyeleri sürüleri ile ekili tarım arazilerine zarar verdikleri, geçimsiz oldukları, huzursuzluk çıkardıkları, nedeniyele yerleşik halk tarafından şikayet edilmiş ve bir fermanla Palamut nahiyesinde eski adı Süleyman obası yeni adı Süleymanköy arazisinde iskan edilmişlerdir.

Buraya yerleştirilmeleri özellikle seçilmiştir, çünkü Süleymanobası Tekeli aşiretininin, çok eski bir yerleşim yeridir.

Bu bölge Çamlıca dağının güney etekleri ile Kırkağaç dağının kesiştiği vadinin başlangıcında güneyi Ada tepesi ile kapalı dar bir vadi cıkışı ile Akhisar ovasına bakan tarım arazisi kıstlı ormanlık bir bölgedir. Çamlıca dağının güney kısmının o günlerde Palamut meşe ormanları ile kaplı olduğu ve ticaretinin yapıldığı bilinmektedir. Bölgenin seçiminde Hayvancılık yapabilmek için uygun bir bölge olması, Çamlıca dağını Yayla olarak kullanabilmeleri, bu bölgeye yerleştirilmelerinde önemli Olmuştur.

Tekeli aşiretinenden olan Çalıp bey obasının, göçerlik döneminde Manisa ovasına nereden geldikleri bilinmemektedir. Aynı aşirete bağlı yörüklerin, İzmir ili Selçuk ilçesi çevresinde Barutçu, Zeytinköy, Acarlar, Havuçulu Sultaniye ve Belevi köylerinde yaşadıkları bilinmektedir. Manisa Evkaf kayıtlarına göre köyün kuruluşu 1828 görülmektedir. Hayvancılık yaptıkları Keçi,Koyun ve Deve sürülerinin olduğu At yetiştiriciliği ve binicilikte usta oldukları bilinmektedir.

Köy günümüzde küçülmüş terkedilmiş görünümdedir. Köy nufusu 89 kişidir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Manisa iline 80 km, Akhisar ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 97
1997 93

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz