Evlilik Birliği İçinde Kadının Yasal Hakları Nelerdir

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
çalışan kadın - kadın hakları - kadın ve evlilik - kadının ailedeki yeri
Yaşadığımız şu 21.yüzyılın en önemli sorunlardan biri ve daima gündemde olan konulardan biri de kadının hukuksal durumudur.acaba kadının evlilik birliğini kurduktan sonra ne gibi yasal hakları vardır? Kadının hukuksal durumuna insan hakları boyutuyla nasıl bakabiliriz?Ülkemizde de bu konuda çeşitli düzenlemelerle kadının yasal hakları dile getirilmiştir.özellikle medeni hukukta kadının yasal haklarına hukuki bir boyut kazandırılmıştır. şimdi de bu düzenlemelri inceleyip acaba kadının hangi yasal haklrı var ona bakalım

1-AİLENİN KORUNMASINA DAİR YASA: Evlilikte fiziksel.cinsel,ekonomil,duygusal vs.şiddete uğrayan kadının bu hususta yapması gerekeneler: -en yakın karakola gidip şikayatte bulunmak ve bunu bir tutanakla yazıya geçirtmek.- Adli tıp kurumundan rapor alma talebini dile getirmek-Ayrıca cumhuriyet başsavcılığına da başvurulabilir. Başsavcılığa mutlaka adli tıp kurumundan rapor alma isteği dile getirilir.

Ailenin korunmasına dair yasadan yararlnmak için bir dilekçe ile cumhuriyet savcılığına şiddete uğradığınızı bildirin.Yasanın uygulanması için talep olmasa dahi savcılık gerekli tedbirlerin alınması makasdı ile kendilğinden aile mahkemesine başvuracaktır.

“Cumhuriyet savcılığına başvurmadan da nöbetçi aile mahkemesine vereceğiniz bir dilekçe ile de yasanın korunmasından yararlanabilirsiniz.”

Ailenin Korunmasına Dair yasadan yararnmak için yapılacak işlemleredn hiç garç ve masraf alınmaz.

TÜRK CEZA KANUNU: Türk ceza kanununa göre kadına fiziksel, psikolojik şiddet uygulamak suç teşkil eder. dolayısı ile şiddete uğrayan kadın Ailenin Korunmasına Dair yasadan faydalanabileceği gibi TCK nın korunmasından da yararlanabilevektir. TCK ya göre kadın savcılığa suç duyurusun da da bulunabilecek. Cinsel şiddete uğrayan kadının eylemi yasal takibi şöyledir: “olay anında en yakın polis ya da jandarma karakoluna başvurun ve eylemi ika edenden şikayetçi olun. Adli Tıp kurumuna gönderilmenizi isteyin. Tecavüzün ve varsa yaralanmanın tespitini isteyin. Olaydan sonra cumhuriyet savcılığına bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Tecavüz esnasında failin sperm ve kanının bulaştığı eşye var ise tecavüz bir araç vasıtası ile işlenmişse eşyaları saklayın ve cumhuriyet savcılığına bildirin.”

TÜRK MEDENİ KANUNU: Evlilik içerisinde kadın erkek eşitliğini sağlayan Türk medeni kanununa göre kadının bazı hakları şunlardır:

1- Kadın ve erkek 17 yaşını doldurmadan evlenemezler. Ancak önemli bir neden varsa yani olağanüstü bir durumda 16 yaşınızı da doldurduysanız hakim evlenmeye izin verebilir. Demek ki olağan evlenme yaşı türk medeni kanunununa göre 17,olağanüstü evlenme yaşı ise 16dır. Her birey evleneceği kişiyi seçmede özgürdür. Zorla evlendiriliyorsanız cumhuriyet savcılığına şikayette bulunabilirsiniz.

Türk Medeni kanununa göre aile konutunu eşiniz sizin rızanız olmadan satamaz, kira sözleşmesini sizden habersiz sona erdiremez. Bunu önlemek için tapu kütüğüne “aile konutu şerhi”ni verebilirsiniz.

Meslek ve iş seçiminde kocanızın iznini almak zorunda değilsiniz. Çocuğun velayeti konusunda eşinizle aynı haklara sahipsiniz artık. Eşinizle ayrı yaşarken ve boşanma davası sırasında nafaka isteyebilirsiniz. Nafaka davasını türkiyenin herhangi bir yerinde açabilirsiniz.

Müşterek hayat sebebi ile aile huzurunuz, ekonomik durumunuz ciddi biçimde tehlikeye girmişse ayrı yaşama hakkına sahipsiniz. Ailenin ekonomik varlığının korunmasını isteyebilirsiniz. Kocanızın mallrı üzerindeki tassruf hakkının sınırlandırılmasını isteyebilirsiniz hakimden.

BOŞANMA DAVASI VE SONRASI: Kocanız size kötü muamale ediyor,hayatınıza kast ve onur kırıcı davranışlarda bulunuyorsa, küçük düşürücü suç işlemişse ya da haysiyetsiz bir hayat sürüyorsa, evlilik dışı başaka bir ilişkisi, varsa, evi terk ettiyse tedavisi imkansız akıl hastası ise ve şiddetli geçimsiz sebeblerinden birine ya da birkaına dayanarak boşanma davası açabilirsiniz.

Eşinizden maddi ve manevi tazminat isteme hakkına sahipsiniz. Boşanma durumunda süresiz olarak nafaka yani yoksulluk nafakası isteyebilirsiniz. Ayrıca boşanma durumunda çocuğun velayetinin size verilmesini ve onlar için de nafaka isteyebilirsiniz.Eşinizde kalan çeyiz ve ev eşyası ile ziynet eşyanızın iadesini isteyebirlirsizniz.

Boaşanma davası açılınca yaşayacağınız yer, geçim vz hususlarda hakim gerekli tedbirleri alır.

EVLAT EDİNME: Evlat edinmek artık daha kolay. 30 yaşındaysanız ve en az 5 yıl evliyseniz ve küçük bir çocuğu evlat edinmek istiyorsanız ona en az 1 yıl bakmış ve eğitimini sağlamış olmanız şartı ile evlat edinebilirsiniz.

Eşinizin önceki evliliğinden doğan çocuğunu 2 yıllık evli olduğunuz takdirde evlat edinebilirsiniz.

Türk Medeni kanunun korumasından faydalanmak istiyorsanız resmi nikahınızı yaptırın. Evlilik birliği dışında doğan çocuğun velayeti anneye aittir ve bunun için bir mahkeme kararı gerekmez. Evlilik dışı çocuk baba nüfusuna kaydedilmişse eğer evlilik içi doğan çocuk ile aynı miras haklarına sahiptir.

İŞ KANUNU: Kadının İş Kanunu kapsamında şu hakları vardır:

İş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce ,felsefi inanç, din ve mezhep ve benzeri nedenlere dayalı ayrım yapılamaz. Cinsiyet, medeni hal, aile yükümlülükleri, hamilelik, doğum ve süt izinlerini kullanmak iş akdinin feshi yani sona erdirilmesi için geöçerli sebebler değidir.Geçerli olmayan bir nedenle iş akdiniz feshedilirse işe iadenizi isteyebilirsiniz.

Geçerli olmayan bir sebeb ile iş akdiniz feshedilirse veya fesih bildiriminde sebeb gösterilmemişse tazminat ve diğer işçilik haklarınızı isteyebilirsiniz. Eğer ödemez ise 1 ay içinde iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Çalışırken evlendiğiniz takdirde evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde isterseniz kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılma hakkınız var. İşe başladığınız gün yasa gereği sigortalı sayılırsınız.İşveren çalışmanızı Sosyal Sigortalar Kurumun avermez ise eğer işe giriş bildirgenizi siz verin.