Evsekler Köyü Koçarlı Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Evsekler Köyü Bilgileri - Evsekler Köyü Hakkında - Evsekler Köyü Tanıtımı - Evsekler Köyü Resimleriİlçe: KOÇARLI - İl: AYDIN


Köy Muhtarı: MESUT AKTAŞ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: Bilgi yok

Evsekler, Aydın ilinin Koçarlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının evlerinin seyrek olmasından geldiği söylenmektedir. İlk yerleşkesinin köyün bugünkü bulunduğu yer ile omarlar arasında bulunduğu evlerinin seyrek diziliş gösterdiği gerekçesiyle Evi seyrekler'den ses düşmesiyle "Evsekler" adı kalmıştır. Bir başka rivayette eskiden eşkiya çok olurmuş bundan dolayı Evisıklar denirmiş. Evisıklardan --> Evsekler kalmış.yakupdemir,Yukarıdaki anlatıma saygı duymakla beraber araştırmaya dayanmayan herhaldeye göre yapılan bir tahmindir.Köyün isminin geliş şekli şöyledir:Evlerin önünde yazın oturulan sofanın bir diğer ismide sekidir. Köyün bulunduğu coğrafi yapının şekli sekiye benzeyen kademeli düzlüklerden (mezarlık-kocapınar hattı,cami-sütlü pınar hattı,havuz başı-ilk okul bölgesi,yukarı göl bölgesi) oluşan ev sekilerine benzemesinden dolayı, evsekileri yani evsekler 1700 lü yıllarda osmanlı idaresi tarafından verilmiştir.kaynak:1960 lı yıllarda köyde öğretmenlik yapan aynı zamanda köyün tarihçesi konusunda araştırmaları olan Dinarlı rahmetli Süleyman öğretmen.

Kültür

Köyün gelenek,leri: Ramazan bayramlarında Evseklere has bir gelenek vardır ki bayram namazına çevre köylerden misafirlerin çok gelmesi nedeniyle varlık sahibi olan her hane bir sofra yemek hazırlar ve bayram namazı çıkışı köylüler ve gelen misafirler bayramlaştıktan sonra sofralara oturulur. Ramazan bayramı hep birlikte yemek yenerek kutlanır.

Bir başka gelenek Ramazan bayramı olsun, Kurban bayramı olsun camiye gelen bütün cemaat cami içinde ve avlusunda mutlaka bayramlaşılır. Arefe günleri ise ilkindi namazı çıkışı topluca mezarlık ziyareti yapılır.

Kurban kesemeyen; imkânı olmayan aileler bayram öncesinde tespit edilir mutlaka kesilen kurbandan pay dağıtılır.

Acılı tasalı günlerde bütün köy halkı yardım severdir. Askere gidenler, Hacca gidenler bütün hanelere dolaşarak helallik dilerler. Döndüklerinde de iade-i ziyaret gerçekleştirilir.

yemekleri : Her düğünde veya cemiyette Evsekler keşkeği muhitte meşhurdur. Düğünlerde 8 ~ 10 çeşit yemek çıkarılır. Şehriye çorbası ile başlayan mönü mevsime göre sebze yemekleri ve et yemekleri ile devam eder. Salata yoğurt veya cacık yanında servis edilir. Keşkek ve pilav Tatlının öncesinde yerini mutlaka alır. Son olarak tatlı ZERDE, irmik helvası veya un helvası sofraya konduktan sonra "Afiyet olsun"

Eskiden ata binen gelinler vardı. Murat 124 taksiler icat edildi ata binmek te o günden itibaren tarih oldu.

Coğrafya

Aydın iline 22 km, Koçarlı ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 195
1997 135

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - MESUT AKTAŞ
2004 - MESUT AKTAŞ
1999 - MESUT AKTAŞ
1994 - AZİZ UYAR
1989 - NEVZAT AKTAŞ
1984 - NEVZAT AKTAŞ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Yerel Net, vikipedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz