Eymir Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
eymir köyü bilgileri - eymir köyü tanıtım - eymir köyü resimleriEymir, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Köyün adının Oğuzlardan Üçokların Dağ Han koluna bağlı Eymir (Eymür) boyundan geldiği düşünülmektedir. En az ikiyüz yıllık yerleşim yeri olan Eymir'de Alevi ve Sünni inanca bağlı Türkmenler yaşamaktadır. Köyde sadece Türkçe bilinmekte ve konuşulmaktadır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Çorum merkezine 25 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde karasal iklim baskın olarak yaşanmakla birlikte, karasal iklim ile Karadeniz iklimi arasındaki geçiş çizgisinde yer almaktadır.
Nüfus

Eski bir yerleşim yeri olan Eymir'de nüfus yıllara göre azalmaktadır. Geçim sağlama yolu olarak tarım ve hayvancılığın kötüye gitmesi, nüfusun artışı köyden kente göçü zorlamaktadır. Köyde genç aileler giderek azalmaktadır.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 200
2000 260
1997 358
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
Seçim Yılı Muhtar
2004 Ekrem Dinler
1999 Hasan Demirci
1994 Muhsin Demirci
1989 Hasan Gür
1984 Tahsin Acar
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köy merkezi ve Küçük Eymir Mahallesi olmak üzere 2 adet cami ve köy merkezinde bir adet süt toplamak amaçlı soğuk hava deposu bulunmaktadır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz