Eymir Köyü Merkez Sinop

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Eymir Köyü - Eymir Köyü Hakkında - Eymir Köyü Tanıtımı - Eymir Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ

İl: SİNOP


Köy Muhtarı: BAYRAM KAPUSUZ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0-368-277 11 10

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 395

İle Uzaklığı: 53 km


Tarihi

Oğuzların yirmi dört boyundan biri 11.yüzyılda siriderya kıyılarında yaşıyorlardı.bunlardan anadoluya göç edenlerden bir bölümü kanuni döneminde dört kola ayrıldılar.

Bu bölünmede yüz kadar atlı hacı kadir komutasında osmanlıların avusturya seferine katıldı.aynı eymirliler 1692'de humus sancağına yerleştirildiler.
Ayrıca dulkadırlılar arasında da eymir boyundan çeşitli kolları bulunmaktaydı.16yüzyılın ortalarından sonra Maraş ve antep cevrelerine bu koldan başka Sivas Tokat Sinop Kars Adana Söğüt Aydın gibi değişik yörelerinde ve irandada eymirliler bulunmaktadır.

Sayıca daha kalabalık olan ve batıya göç etmeyerek siriderya kıyılarında kalan eymirliler ise 16.yüzyıl'da yaka Türkmenleri iyle birleştiler.günümüzde anadoludaki bir çok köy eymir adını gururla taşımaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz