Facebook ve Twitter ünlülere yarıyor

Dine

Özel Üye
#1

Facebook ve Twitter ünlülere yarıyor konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
İletişimcilerden bir araştırma daha...

"İnternetteki sosyal paylaşım siteleri ve internet iletişimimin gücü" konulu bir araştırma yapan Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasret Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araştırmanın henüz sonuçlanmadığını, ancak "twitter" ve "facebook" gibi yoğun ilgi gören portalların iletişim için ne anlam ifade ettiğini belirlediklerini söyledi.

Özellikle çocukların bu tür internet portallarını, orta yaş ve yetişkinlere göre çok daha etkin şekilde kullandıklarını tespit ettiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Aktaş, "Özellikle orta yaşlıların aksine, çocukların ve gençlerin ücretsiz sayfa tahsis eden blog sitelerinde kendilerini anlatan blokları var. Bunu yeni neslin iletişim gücü anlamında önemsiyoruz" dedi.
Yrd. Doç. Dr. Aktaş, gelişen dünya şartları, insanların günlük hayatta birbirinden uzak yaşamlarının sosyal bir durum olduğunu, bu durumda kendini yalnız hisseden bireyin insanlarla iletişim kurmak için daha zahmetsiz ve risksiz olan twitter ve facebook gibi sosyal paylaşım sitelerini tercih etme eğiliminde olduklarını kaydetti.
Aktaş, şöyle devam etti:
"Örneğin insanlar belki dünya gözüyle bile bir kez olsun göremeyecekleri, hayranlık duydukları Kıvanç Tatlıtuğ gibi ünlü isimleri takip ediyor, şansları varsa ve karşı taraf kabul ederse, o ünlülerle internet ortamında sohbet edebiliyor. Bu, sokaktaki insan diyebileceğimiz ve özellikle genç kitleyi cezbediyor. Ayrıca bu sitelere üye olan pek çok kişi internet üzerinden sosyalleşiyor, ancak bu tam bir sosyalleşme olmuyor. Özellikle Facebook'taki sosyalleşme, cinsel ağırlıklı bir sosyalleşme..."
Ünlülerin zor bir hayat sürdüklerini, canları istediği zaman halk otobüsüne ya da metroya binemediklerini, bu nedenle de pek çok ünlünün gece gezdiğini savunan Yrd. Doç. Dr. Aktaş, şunları kaydetti:
"Ünlülerin halkın içinde olmaya, onları anlamaya, onlarla irtibatı koparmamaya ihtiyacı var. Çünkü ünlünün daha iyi üretebilmesi için halkı daha iyi anlaması gerekiyor. Ünlülerin sadece kendi hayranlarıyla değil, diğer insanlarla da konuşup onların beklentilerini öğrenmeleri gerekiyor. En azından bulunduğu noktadan aşağı düşmek istemeyen ünlü bunu düşünüyor, önemsiyor. Bu ünlüler için bu tür sosyal paylaşım siteleri önemli."

TWİTTER VE FACEBOOK ÜNLÜYE YARIYOR

Ünlüler ve devlet adamlarının popüler sosyal iletişim portallarına, "devletlerin bile internete taşınma sürecinde erken pozisyon almak için" hesap açtırdıklarını bildiren Yrd. Doç. Dr. Aktaş, şöyle dedi:
"Bu bir süreç, artık hayatımız yavaş yavaş internet ortamına aktarılıyor. Bunu devletlerin bile e-devlete geçmeye başlamasından anlıyoruz. Eskiden onca evrakla halledilen resmi işlem veya yazışmalar, şimdi bir e-posta ile hallediliyor. Böyle bir ortamda ünlüler ve devlet adamları halka doğrudan hitap etmek istiyor. Ayrıca ünlüler, popülaritelerini bizzat test ediyor. Bunları söylerken şunu da unutmamak lazım. İnternet hayatımızda her gün daha önemli hale gelecek. Ancak, birimi ve donanımı yeterli olmayan bir kişinin ünlülerle sohbet ederek, ünlü hale gelmesi gibi bir durumu hayal etmek, kişiyi yanlış beklentiler içine sokabilir. Bu paylaşım siteleri, sağladığı popülariteyle ünlülere yarıyor, bu ünlülerin hayranları ise psikolojik olarak tatmine ulaşıyor."