Fahrioğlu Köyü Hayrabolu Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hayrabolu Fahrioğlu Köyü - Fahrioğlu Köyü Hakkında - Fahrioğlu Köyü Tanıtımı - Fahrioğlu Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: MUSTAFA ARSLAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
02823344141

Cep Telefonu:
05333240685

Fahrioğlu, Tekirdağ ilinin Hayrabolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eski bir köy olduğu bilinmektedir. Halep Türkmenlerinin Avşar topluluklarından biri Bahrioğludur. Bahrinin söyleniş yakınlığı, benzerliği ve kolaylığı dolayısıyla halk arasında Fahrioğluna dönmesi muhtemeldir. Tekirdağ ilinde Avşarlardan başka topluluk bulunması ayrıca yakınlarında Halep Dulkadir yürüklerinden Candır, Bozacı, Çene köylerinin yer alması bu olasılığı güçlendirir. 1890 yılında kaç hane ve nüfus olduğu hakkında bir bilgi yoktur. Sadece bir çeşmesi, üzüm bağları biraz da ağaçlığı olan bir İslam köyüdür.

Spor

En çok ilgilenilen spor futboldur. Köyün belirli harman yerlerinde gençler futbolla ilgilenir. Hatta bir zamanlar köy takımı amatör futbol şampiyonalarına bile katılmıştır. Köyde okuma yazma oranı yüzde yüzdür. Yeni yetişen nesil genellikle üniversite mezunudur.

Kültür

Köy gelenekleri içerisinde yöreye ait yemek çeşitleri vardır. Genellikle yaz aylarında hamur açılarak kadınlar hamur işi yiyecekler yaparlar. Bunlar kalın pazı, çimdik, gözleme, kesme denen ev makarnası çeşitlerden bazılarıdır. Ayrıca köy tarhanasıda yapılır.

Coğrafya

Tekirdağ iline 40 km, Hayrabolu ilçesine 20 km uzaklıktadır. Tekirdağ Hayrabolu yolu üzerinde ki Yörükler köyünden 2 km içeride yer alır. Yörükler, Kandamış, Kemaller, Karahalil,Karabezirgan köylerine ve Karacakılavuz beldesine hududu vardır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 134

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Mevcut öğrenciler Ortaca köy ilköğretim okulunda eğitimlerine devam ediyor. Köyün içme suyu projesi başlatıldı. Meşhur çene suyu diye bilin su şebeke yenilemesi yapılarak 15 temmuz 2008den itibaren pompalanmaya başlandı Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.internet vardırKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz