Farsak Köyü Düziçi Osmaniye

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Farsak Köyü Bilgileri - Farsak Köyü Hakkında - Farsak Köyü Tanıtımı - Farsak Köyü Resimleriİlçe: DÜZİÇİ - İl: OSMANİYE


Köy Muhtarı: BEKİR KAVA


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:


0 (328) 881 84 80

Cep Telefonu:


0 (536) 922 11 80

Farsak Köyü, Osmaniye İli'nin Düziçi ilçesinde bir köydür.

İlk yerleşik hayata yaklaşık 60 yıl önce şimdi bulundukları yerde geçmeye başlayan Farsaklılar, Oğuz aşiretlerinin Avşar Boyuna bağlı Varsak (Tarsus Türkmenleri) soyundandırlar. Köyün isminin de kaynağı aynıdır. 1950'li yıllara kadar şu an köyün kuzeyinde bulunan Kışla denen yerde yaşayan Farsaklar ilk olarak 1952 yılında köyün şu an bulunduğu yere yerleşmişler ve zamanla Kışlayı terketmişlerdir. O zamanlara kadar etkin olan Konar-Göçerlik (Yörüklük) kademeli olarak terkedilmiş ve yerleşik hayata geçilmiştir.Ayrıca 17. yüzyılda (1606-1679) yaşamış olan Ünlü Halk Ozanı Karacaoğlan da bu köylüdür.

İlçeye 14 Km. uzaklıkta ve ilçenin kuzeybatısında yer alır. Ulaşımı Boyalı üzerinden yapılır. Yolu asfalttır. Elektriği ve suyu olan köyde sulama suyu yetersizdir. Köyün güneyinden itibaren batı ve kuzeybatısından Düziçi'nin en büyük akarsuyu olan Sabun Çayı akmaktadır. Leziz balıkları bulunan Sabun Çayı, yazları piknik mekanı olarak çok fazla rağbet görmektedir.

Buğday, arpa, yer fıstığı, pamuk, mısır gibi ürünlerin yetiştiği Akdere'de 10'dan fazla traktör bulunmaktadır. Hala yaylaya çıkan ailelerin bulunduğu köyde hayvancılık etkin bir ekonomik faaliyet olmaya devam etmektedir. Köyün nüfusu 500 kadardır. Son yıllarda az da olsa kente göç görülmektedir. Okuma-Yazma oranı %100 civarındadır. Daha çok betonarme evlere rastlanılan köyde zaman zaman eski eserler bulunmaktadır. Köyün adı Akdere Farsak olarak anılır. Köye bağlı mahalle bulunmamaktadır.

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:


2000


412

1997


416

İle Uzaklığı:


46 km

İlçeye Uzaklığı:


16 km

Rakım:


1200 m


Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yokİlköğretim Okulu
Var / Faal
Taşımalı Eğitim Yapılıyor


PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Var


Su Şebekesi
Yok
Kanalizasyon
YokKaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz