Fas Hakkında Herşey, Fas Coğrafyası

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sahra çölünün büyüsü, meydanlarında yapılan keyifli gösterileri, renkli binaları ile Fas, düşündüğünüzden daha farklı bir ülke...Genel Bilgiler;

Ülkenin tam ismi : Fas Krallığı Önemli şehirleri : Rabat, Marakeş, Casablanca, Uçuş süresi: 3,5 saat Para birimi: Dirhem Yüzölçümü: 446.550 km2, Batı Sahara Dahil 710.850 km2 Saat farkı: Saatlerinizi 2 saat geri almayı unutmayın! Resmi dil: Arapça, Fransızca Başkenti : Rabat Sıcaklık : Fas bulunduğu bölge itibariyle çöl iklimi yaşamaktadır. Yaz ayları 40 dereceyi bulan sıcaklık, kış aylarında - 20 dereceye kadar düşüş gösterir. Nüfus: Yaklaşık 30,1 Milyon Vize: Fas Türkiye'ye vize uygulamıyor.
ÖNEMLİ TELEFONLAR
Nasıl telefon edilir: 00 + 90 + alan kodu + telefon numarası (cep telefonları çalışmaktadır) Türk temsilcilikleri: Temsilcilikler:Rabat ( Rabat ) Adres:7, Avenue de Fes RABAT
Telefon 212-3 ) 776 26 05 - 776 26 58 Faks 212-3 ) 766 04 76 Telefon kodu : 212


GEZİLECEK YERLER


ŞEHİR: MARAKEŞ

Marakeş’in oldukça eski bir tarihi vardır. 1062 yılında Almoravide hanedanlığının başkenti olarak kurulmuştur, hanedanlığın başkenti olmasıyla oldukça güç kazanmıştır, ve zamanla önemli bir ticaret kenti olmaya başlamıştır. Marakeş’in gelişmesi ve büyümesi bu tarihlere dayanmaktadır. Ticaret kenti olmasından dolayı, kente fazlasıyla bina ve tarihi eserler yapılmıştır.
Fas'ın her şehrinde, eski ve yeni şehir diye bir ayrım vardır. Eski şehir, büyüleyici yapılar camiiler saraylar dar sokaklar ve bu dar sokaklarda bulunan küçük atölyelerden oluşuyor. Yeni şehir ise, daha çok modern oteller yüksek binalar lüks kafelerden meydana gelmektedir.
Djemaa el Fnaa Meydanı: Bu meydan Marakeş’in kalbi gibidir. Bu meydan için Fas’ta gezilebilecek ilk yer denilebilir. Tam anlamıyla Fas kültürünü yaşamak istiyorsanız, bu meydanda uzun saatlerinizi geçirebilirsiniz. Gece başka gündüz bambaşka olan bu meydanda, farklı bir dünyayla karşılaşmaya hazır olun.
Bir yanda yılan gösterileri, bir yanda büyücüler, bir yanda hikaye anlatanlar, bir yanda incik boncuk tezgahları, kumaşlar dokumalar kilimler... ve renkli kıyafetleriyle Faslı insanlar... bu meydan Fas için, renklerin dünyası yakıştırmasının nedenini anlatır gibi...
The Souk (Geleneksel Çarşı): Burası biraz karışık bir düzene sahip olan bir çarşıdır. Labirent gibi olan sokaklarında kaybolabilirsiniz. Geleneksel Çarşı’da, deri eşyalar kumaşlar kilimler gümüş objeler gibi aradığınız her türlü eşyayı burada bulabilmeniz mümkün. Bu çarşıda satın almak istediğiniz bir ürün için, "biraz dolaşayım dönüşte satın alırım" diye bir düşünceye kapılmayın. Çünkü bu çarşıda bir kere gördüğünüz bir dükkanı bir daha bulma olasılığınız biraz az doğrusu!
Kutubiye Camii: Bu camii Marakeş’in sembolü olarak görülmektedir. 19. yüzyılda inşa edilmiş olan bu yapı, Marakeş'te görülmeye değer yapılar arsında yer alıyor.
ŞEHİR: CASABLANCA

"Bir daha çal Sam" bu sözler size neyi hatırlatıyor? Humphrey Bogart, Ingrid Bergman’ın oynadığı efsanevi film Casablanca...
Casablanca’yı sadece bu filmle geçiştirmek biraz haksızlık olur doğrusu! Casablanca şehri bir filmle hatırlanmaktan, daha fazlasını hak ediyor. Fas’ın bu şehrinin diğer şehirlerine göre daha modern bir görünüşü vardır. Palmiye ağaçları okyanusun dalgalı suyu kilometrelerce uzanan sahiliyle Fas'ın diğer şehirlerine nazaran farklı bir görüntü sergilemektedir.
Hassan II Camii: 210 metre olan minaresiyle dünyanın en uzun minareli camisi olma özelliğine sahiptir. Bu camii denizin kenarına kurulmuş olmasıyla dikkat çekmektedir. Camiinin içine girmek yasak ancak, geniş bir alanda olan bu camii bir yanda mavi okyanus, bir yanda camiinin etkileyici görüntüsü ile Fas’ta görülmesi gereken yapıların başında yer alıyor.
ŞEHİR: FES
Bu şehir tipik bir Fas şehridir. Burada Fas’a ait olan bir çok özellikle karşılaşabilirsiniz. Uzun surlar camiiler, kale kapıları... Fes şehri surlarla ikiye ayrılmıştır. Surların içinde kalan şehre, Eski Şehir yani Medina denmektedir.
Medina: Medina’ya giriş için bir çok kapı vardır. Bu kapılardan içeri girdiğinizde kendinizi daracık sokaklarda bulabilirsiniz, bu dar sokaklarda yeni yerler keşfedebilir, burada bulunan küçük dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Ancak dar sokaklarda yürürken yanınızdan geçen at ve eşeklere yol vermek zorunda kalabilirsiniz!
Medina’da 300 hektarlık bir çarşı bulunmaktadır bu çarşının içinde atölyeler fırınlar bulunur. Bu çarşının en büyük özelliklerinden biri ise, dünyaca ünlü Fes Porselenlerinin atölyelerinin burada bulunuyor olmasıdır. Bir avuç çamurdan, güzel bir sanat eserine dönüşen porselenleri görmek isterseniz Medina tam size göre bir yer...
Kairouan Cami: Bu camii 15 bin kişi kapasiteli bir ibadethanedir. Bu camiye Müslüman olmayanların girmesi yasaktır. Burası Fes’te dikkat çekici yapılardan bir tanesidir.
ŞEHİR: ESSAOUIRA
Fas’ın Atlas Okyanusu kıyılarında olan bu kentinde, bir yanda Fas kültürünün gelenek ve göreneklerini yaşayabilir, bir yanda ise dalgalı okyanusun keyfini çıkarabilirsiniz, beyaz köpüklerin arasında sörf yapabilir iç şehirde beyaz ve maviden oluşan yapıları inceleyebilir, dış şehirde bulunan modern yapıları gezebilir, özel tasarımlı kafelerinde nane çayı içerek keyfi yapabilirsiniz.
SAHRA ÇÖLÜ

"Timbuktu 52 gün" göreceğiniz bu levhanın anlamı eski zamanlarda bedevilerin bu çölü 52 günde geçtiklerini ifade etmektedir. Evet Fas’tasınız ve buranın tam anlamıyla her şeyini anlamak için uçsuz bucaksız çöllerinde develerin sırtında kafanızda büyük şapkalar ya da daha mistik bir hava için Faslıların giydiği pelerinleri giyerek, çadırlarda konaklayabilir, gece çöl soğuğunda kumların üzerinden gökyüzünü ve yıldızları seyredebilirsiniz.
Ancak çölde dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Öncelikle bol bol su tüketmeye çalışın, ince ve pamuklu kıyafetler giyin, ve yanınıza mutlaka çok iyi bir harita alın.

YİYECEKLER


Fas’ın mutfağı için söylenebilecek olan ilk şey, yemeklerinde acı ve baharat kullandıkları olacaktır. Aslında Fas'ın yemek kültürünü çok yadırgayacağınız söylenemez. Fas mutfağı; Fransız İspanyol ve İtalyanların yemeklerinden etkilenmiştir. Ancak en çok Doğu yemeklerinin tadı sezinlenmektedir.

Fas’ta genellikle yemekler et ürünleri ağırlıklıdır. Bol baharat ve acı içeren et yemeklerinden en ünlü olanı ise; "tanjine" adlı yemekleridir.
Fas’ta her yemekte en çok tüketeceğiniz yiyecek ekmek olacaktır. Fas’ta ekmeğin ayrı bir özelliği vardır. Ekmek kadar önemli olan bir diğer yiyecek ise meyve ve sebzedir. Özellikle Akdeniz meyve ve sebzeleri sizi çöl sıcağında oldukça serinletecek olan yiyeceklerden arasındadır. Fas’ın bütün şehirlerinde rastlayabileceğiniz bir diğer yiyecek ise, hurmadır. Hurmanın Fas’ta manevi bir değeri olduğu kadar masalarından eksik olmayan bir yiyecektir. Tabii nane çaylarını da unutmamak gerekiyor. Fas'ta en çok tüketeceğiniz şey, sıvı içecekler olacaktır. Sizde Fas'ta, harareti kesmek için soğuk bir şeyler içmek yerine sıcak nane çayı içerek serinleyebilirsiniz.
Fas’ta yemek yiyebileceğiniz mekanlar hakkında bilgi vermek gerekirse, ilk olarak Marakeş’te bulunan Djemaa el-Fna Meydanı'ndan bahsetmek gerekir. Bu meydan gündüz ayrı gece ayrı... eğlenceli ve hareketli bir ortam olmasının dışında, yemek yemek içinde oldukça değişik ortamlardan birisidir. Bu meydanda hava kararmaya başladıktan sonra bir anda gündüz ki kalabalıktan daha yoğun bir kalabalığa bürünür meydan, çevrenizi bir anda yemek kokuları ve ızgara cızırtıları sarar. Bu meydanda yemek yerken tam anlamıyla farklı bir ülkede farklı bir kültürde olduğunuzu yaşayarak anlarsınız.
Fas'ta deniz ürünlerini de unutmamak gerekir. Essaquıra’da bulunan limanda balık yemenin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.
Bu arada olurda Fas'ın acılı ve baharatlı yemeklerini beğenmezseniz, şunu unutmayın! Fas'ın her şehri ikiye ayrılmıştır. Bir bölümü geleneklerine bağlı, diğer bölümü ise modern bir şehirdir. Fas'ın modern şehirlerinde aradığınız her tarzda yemeği bulmanız mümkündür.


EĞLENCE

Alışveriş; büyülü bir kelime gibidir Fas’ta...
ister Marakeş’te olun, ister Casablanca’da hangi şehirde olursanız olun. Alışveriş kelimesi aynı anlama gelmektedir. Fas'ta alıveriş; renktir, eğlencelidir, büyüdür, garip bir sihirdir... siz bir şey satın almak istemeseniz de, farkına bile varmadan bir çok şey satın almış bulursunuz kendinizi. Renkli, ışıl ışıl, parıl parıl alışveriş dünyasında kopartamazsınız kendinizi.
Fas’ta alışveriş sokaklarda yaşanır. Sokak tezgahlarında, sokakların aralarına kurulan atölyelerde, küçük dükkanlarda... Fas’tan alabileceğiniz şeylerin başında ise; kıyafet ve kumaşlar gelecektir. Öncelikle uzun pelerinlerden mutlaka almalısınız. İsterseniz Fas'ın yaşam tarzına, ayak uydurmak için ilk gittiğiniz gün bu pelerinlerden satın alıp bütün Fas geziniz boyunca, bu pelerinlerle gezersiniz, isterseniz de evinize dönüşte kendinize ve sevdiklerinize güzel birer hediye olması için satın alabilirsiniz. Fas'ta alışveriş, tabii ki de sadece pelerinden oluşmuyor. Özellikle Fes Porselenleri, çanak çömlek, takı, gümüş objeler, kilim dokuma halılar, eşarp gibi bir çok ürün alışveriş listenizde başında yer alacaktır. Hatta Fas’ta alışveriş olayını abartıp, yılan bile satın alabilirsiniz. Ancak, bunu gümrükten çıkartırken ne gibi sorunlarla karşılaşırsınız doğrusu bilinmez!
Fas'ta alışveriş yapmak için belli bir merkez verilemez. Her şehrin mutlaka, alışveriş yapmak için büyük bir çarşısı vardır. Marakeş'te The Souk, Fes'te Medina'nın içinde bulunan çarşılar bunlardan sadece bir kaçıdır. Ayrıca, Fas'ta geleneksel çarşıların haricinde, modern şehir diye adlandırılan bölgelerde lüks mağazaları bulmanız mümkün.
FAS’TA ULAŞIM
Fas’ta şehirler arası ulaşım için, ilk seçenek olarak tren yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Trenlerle, hem keyifli hem de rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Ancak karayolu ulaşımı, çok daha keyifli geçebilir. Fas'ta bir şehirden bir şehre ulaşmak için karayolunu seçerseniz yollarda görebileceğiniz manzara sizi etkilemeye yetecektir. Fas'ta karayolları oldukça düzenli ve rahattır, bunun yanında bir de Fas'ın manzarası eklenince çok keyifli bir yolculuk çıkacaktır ortaya.
Fas’ta şehir içi ulaşımda ise, genellikle taksi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Ya da araba kiralayabilirsiniz, ancak Fas’ta her konuda, özellikle taksi ve araba kiralama konusunda sıkı bir pazarlık yapmanız gerekmektedir.