Favoriten Hakkında Bilgi Viyana

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Favoriten Hakkında - Favoriten Tarihi - Favoriten Eyaleti - Viyana ŞehirleriFavoriten, Viyana´nın 10. Merkez İlçesi'dir.İlçeye bu isim 1873 yılında Viyana Eyaleti’nin aldığı kararla verilmişdir.Favoriten adı Latince kaynaklı Favorita (Favori) kelimesinden gelmektedir.

1874 Viyana’ya bağlanan bu bölge doğası nedeni ile geniş bahçeli meyhaneleri bulunuyordu.1890 yılında büyümeye başlayan ilçe çeşitli sosyal konutlarinda yapılması ile bugün en kalabalık ilçe konumundadır.

Viyana’nın güneyinde bulunan Favoriten genelde 100 ve üzeri yıllık konutlar bulunmaktadır.Viyana’nın ilk fabrikaları buralarda kurulmuşdur. Bölgedeki en büyük temal tesisleri 1974 yılında Kurhalle Oberlaa adlı Termal Tesis bölgede çıkan bol kükürtlü suyların bulunduğu Oberlaa bölgesine kurulmuşdur.

Buların yanı sıra eski dinlenme ve eğlence bölgesi olan Böhmische Prater (Bohemya Lunaparkı) 1882 yılında yine yeşil alanı bol olan bu ilçede kurulmuşdur.

Toprak bakımında en son genişlemeyi 1954 yılında Rothneusiedl, Oberlaa ve Unterlaa adlı köylerin kendisine bağlanmasi ile bugünkü genişliğine ulaşmışdır.

Görülecek yerler

* Spinnerin am Kreuz - Eski kilometre ve yön heykeli.
* Wasserturm Favoriten - Eski su kulesi.
* Kurhalle Oberlaa - Oberlaa Termal Tesisleri
* Franz Josef Spital - İmparator Franz Josef Hastanesi
* Südbahnhof - Güney Tren Garı
* Böhmische Prater - Bohemya Lunaparkı dinlenme ve eğlence bölgesi.