Felsefe Yazıları Kitabı - Hilmi Yavuz

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Felsefe Yazıları Kitap Özet - Hilmi Yavuz Hakkında - Timaş Yayınları Kitapları Tanıtımı - Kitap Tanıtım - Felsefe Yazıları Kitap Künyesi
Kitap Özet

Felsefe Yazıları, diğer eserlerinden farklı olarak Hilmi Yavuz'un felsefeci kimliğini öne çıkarırken, birikim ve analizlerine vurgu yapıyor. Kuram-dil bağıntısı, felsefe eğitimi ve dili, soyut-somut ilişkisi, varlık ve zaman, yapısöküm gibi belli başlı felsefe başlıkları üzerine yazılmış makalelerden meydana gelen kitap, konuları Yavuz'un bakış açısıyla ele alıyor.

“Descartes de Felsefenin İlkeleri'nde, kitabını Latinceden Fransızcaya çevirene yazdığı mektupta şöyle diyor: ‘Felsefe bir ağaç gibidir: Kökleri metafizik, gövdesi fizik, bu gövdeden çıkan dallar da öteki bilimler.'” Descartes gibi Hilmi Yavuz da felsefeyi salt söylevler bütünü olmaktan başka bir noktaya taşıyıp diğer bilim dalları, edebiyat ve sanatla ilişkilendiriyor. Wittgenstein'dan Derrida'ya, Marx'tan Sartre'a, Sassure'den Durkheim'a, Nietzsche'den Kierkegaard'a çeşitli isimleri ve kuramlarını karşılaştıran kitap, okura yeni ufuklar kazandırıyor.

Kitap Ön Yüzü


Kitap Künyesi
Felsefe Yazıları - Hilmi Yavuz
· Timaş Yayınları
· Basım Tarihi : 09 - 2010
· ISBN : 978-605-114-289-0
· Sayfa Sayısı : 200
· Etiket Fiyatı : 13.50 TL