Ferit Avcı Kimdir?

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ferit Avcı (Ferit Avcı Kimdir? - Ferit Avcı Hakkında)Ferit Avcı

23 Haziran 1954 yılında, Artvin’e bağlı Murgul’da doğdu. Çocukluk dönemi bu küçük maden kasabasında geçti.Eve alınan gazete ve dergilerdeki karikatürler ilgisini çekti. İlk,orta ve lise eğitimini çeşitli okullarda tamamlayıp,1974 yılında Elazığ Maden Lisesinden mezun oldu.1976 yılında Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Resim-iş bölümüne girdi,bu okulu 1979 yılında bitirdi.1980-83 arası, İstanbul’da resim öğretmenliği yaptı.Bu görevden ayrılıp basın kuruluşlarında çalıştı.Sırasıyla İstanbul reklam,Koza Yayınları,Milliyet Yayınları,Gelişim yayınları ve Hürriyet-Atlas Dergilerinde çalıştı.Çocuk dergilerinde hem çizer hem de yönetici olarak görev aldı.Çocuk kitaplarını resimledi.1996 yılında Kültür Bakanlığı’nın açtığı çocuk kitapları yarışmasında Birincilik ödülü kazandı.2003 yılında Atlas MOBİDİK Dergisini yönetti ve çizerliğini yaptı.Dergi bir yıl sonra yayınına son verince İstanbul’u bırakıp Fethiye’de bir köye yerleşti.Yaşamını ve çizgilerini buradan sürdürüyor.

Karikatür

Çocuk yaşlarda başlayan karikatür ilgisi, ilk kez 1975 yılında kağıda döküldü. 1976 yılında İşçi Kültür Derneği’nin düzenlediği karikatür yarışmasında Birincilik ile Karikatürcüler Derneği özel ödülünü kazandı.Çizgileri Çivi, Mikrop gibi o dönemin dergilerinde yayımlandı.Meslek ve sendika dergilerinde düzenli çizdi. 1982 yılında Cem Kenan Öngü, Fethi Develioğlu’yla birlikte Ankara Sanat Tiyatrosu’nda (Ankara)Karikatür sergisi açtı.Bu sergiler ve yarışmalar zaman içinde çoğaldı.Pek çok yurtiçi ve yurtdışındaki sergiye katıldı.1986 Yılında Kanada’da Montreal Karikatür Yarışmasında 4.oldu.
Yurt içinde yapılan karikatür yarışmalarında Birincilik, Başarı ve özel olmak üzere toplam 28 ödül kazandı.Karikatürcüler Derneği üyesi olan Ferit Avcı, çeşitli dönemlerde yönetim ve denetleme kurulu görevlerinde bulundu.