Fevziye Köyü Gemlik Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Fevziye Köyü Gemlik - Fevziye Köyü resimleri - Fevziye Köyü tanıtımı - Fevziye Köyü hakkında Bursaİlçe: GEMLİK - İl: BURSA


Köy Muhtarı: İBRAHİM ÖZDEMİR


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 5212070-5212007

Cep Telefonu: 0533 247 73 01

Feyziye, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

1-Genel: 1877/1878 Osmanlı Savaşı Osmanlılar aleyhine sonuçlanmıştı. 1878 Berlin Andlaşmasıyla Batum, Kars, Ardahan Ruslara verilmişti. Ancak geçici maddesine göre 2 yıl içinde bölgede oturanlar çift uyruklu sayılacaktı. Bundan sonra herkes Rus uyruklu olacaktı. Dedelerimiz Osmanlı Toprakları geçmeyi yeğlemişlerdir.

2. Mart 1880 de göç zorluklarını göze alarak Osmanlı Hükümetinin sağladığı vapurla Hopa iskelesinde göç yolculuğuna başlamışlar. 15 gün sonra Gemlik tersanesine gelmişler. 6 ay burada geçici kaldılar. Ancak salgın hastalıklar (özelikle sıtma) ve soğuktan 600 kişinin yarıya yakını ölmüşler. Bunun üzerine şimdiki yerleşim yerine intikal etmişler. Kospınarda 3-4 yıl kulübelerde konaklamışlar. Evleri inşa ederek bugünkü köye yerleşmişlerdir.

2. Lider Kimdi?

Müderris Ali Hoca`nin Liderliğinde gelmişlerdir.

3. Kaç Sülale Geldi ve Adlar Neydi?

Trabzon Eyaleti, Batum Sancağı, Rize Kazası, Hopa Nahiyesinin Mamanat Köyünde (Bugünkü adı Demirciler) mevcut ailelerin % 95 i Gemlik`e gelmiştir. Bazı aileler geç gelmişlerdir.

Ailelerin adları:

Putkara,Hoca Oğulları (Kaka), Odabaşoğulları, Kara Hasan Oğulları, Çakmakçılar (Sonka), Tantular, Ömeroğulları, Mahmut Oğulları, Kaboğulları, Kaba Osman Oğulları, Kınkınalar, Badoğulları, İbiş Oğulları, Fazloğulları, Müezzin Oğulları, Derviş Oğulları, Yazıcı Oğulları(osmanici), Bağdatlı Oğulları, Boşnak Oğulları, Ruhlu Oğulları, Koç Ali Oğulları (Makretliler), Hopalılar, Otaniler, Ğaşaliler, Karakullukçular, Kamışoğulları, Gavoğulları, Hekimoğulları, Vaçeler,Daçhiroğli.

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri. her sene temmuzun ilk haftası karagölde insanlar toplanır köyün oyunlarını ve bazı aktiviteler gerçeklerştirirler bu şenlik her sene geleneksel olarak temmuz ayının ilk haftasında yapılır.Bu kutlamada koyun dernegine yardim yapilir.

Coğrafya

Bursa iline 45 km, Gemlik ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 300
2000 201
1997 203

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ahmet KABA
2004 - İbrahim ÖZDEMİR

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz