Fil Resimleri, Filler hakkında Bilgiler,Fillerin Çiftleşmesi,Üremesi,Fil Fotoğrafları

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bu konuda filler hakkında bilgiler, fil resimleri, fil fotoğrafları, fillerin çiftleşmesi, fillerin üremesi, filler hakkında genel kültür bilgileri bulunmaktadır. Sizlerinde fil resimleriniz, fil fotoğraflarınız, filler hakkında bilgileriniz varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.
Filgiller (Elephantidae), hortumlular (Proboscidea) takımından bir familya. Familyanin günümüzde varligini sürdüren Asya fili (Elephas maximus) ve Afrika fili (Loxodonta africana) olarak iki türü bulunmaktadir.


Fillerin ÖzellikleriHer iki türün ayırt edici özellikleri gövdelerinin çok iri, burunlarının hortum biçiminde uzamış, bacaklarının kalın ve sütun biçiminde, kulaklarının geniş (özellikle Afrika filinde), kafalarının çok iri ve sürekli uzayan üst kesici dişlerinin (fildişi) savunma dişlerine dönüşmüş olmasıdır. Ama Asya filinin dişisinde genellikle bu savunma dişleri bulunmaz. Ayrıca Sri Lanka da yaşayan alt türünün erkekleri de %30 oranında fildişinden yoksundur. Renkleri bozdan kahverengiye kadar değişen fillerin derileri kalın, kılları seyrek ve kabadır. Burun delikleri uzun hortumlarının ucunda yer alır; kaslı ve çok amaçlı bir organ olan hortumun ucundaki parmaksı uzantı, hayvanın küçük nesneleri tutabilmesini sağlar. Bu uzantı Afrika filinde çift, Asya filinde tektir. Filler su içmek için önce suyu hortumlarına çeker, sonra ağızlarına boşaltırlar. Erkeklerde erbezleri gövdenin içinde korunduğundan erbezi torbaları yoktur.Afrika fili yaşayan kara hayvanlarının en irisidir; ağırlığı 7,5 tonu, omuz yüksekliği 3-4 metreyi bulur. Hindistan filinin ağırlığı 5 ton omuz yüksekliği 2,5-3 m dolayında, kulakları da Afrika filinkinden çok daha küçüktür. Fillerin bütün azı dişleri aynı anda çıkmadığı için ağızlarında işlevsel olan tek bir azı dişi bulunur; bu diş yıprandıkça yerini yenisi alır. Afrika fili 60 yaşına geldiğinde altıncı ve sonuncu azı dişini de yitirir. Fillerin ortalama yaşam süresi 60-80 yıldır. Fillerin birbirleriyle iletişim içinde olması onların bir araya toplanmasını sağlar ayaklarını vurarak ya da değişik sesler çıkararak 40-50 Hz arasında değişen frekanslarla iletişim kurarlar.

Fillerin Dağılımı ve Yaşam AlanlarıAsya filinin anayurdu Hindistan Yarımadası ile Asya’nın güney doğusu, Afrika filininki de Sahra’nın güneyindeki bölgelerdir. Eskiden cüce fil adıyla ayrı bir tür olarak kabul edilen hayvanların Afrika filinin yavruları olduğu anlaşılmıştır.Filler, çok yoğun bir bitki örtüsü ile kaplı olan ormanlardan çıplak savanlara kadar çok değişik yaşam ortamlarında görülebilir. Yaşlı dişilerin önderliğinde yaşayan küçük topluluklar, yiyeceğin bol olduğu yerlerde daha geniş sürüler oluştururken erkekler genellikle dişilerden ayrı sürüler halinde yaşar.Fillerin Beslenmesi


Belirli mevsimlerde besin ve su kaynaklarının daha bol olduğu yerlere göç eden ve zamanlarının büyük bir bölümünü beslenerek geçiren bu hayvanlar günde 225 kg ot yiyebilir ve 200 litreye kadar su içebilirler.Fillerin Çiftleşmesi, Fillerin Üremesi


Gebelik süresi Asya filinde ortalama 610 gün, Afrika filinde ise yaklaşık 2 ay daha uzundur. Hindistan filinde 8-12 yaşında cinsel olgunluğa erişerek döl verebildiği halde, Afrika filinde bu süre 14 yılı bulur.işte sonra böyle tatlı fil yavruları meydana geliyor
Fillerle İlgili Ek BilgilerAsya fili yüzyıllar boyunca savaş tören ve yük hayvanı olarak önemini korumuş, bakıcılarının yönetiminde ormandan tomrukların taşınmasında kullanılmıştır. Afrika fillerinin yük hayvanı olarak kullanılması çok daha kısıtlıdır. Filler ancak 20 yaşından sonra iş yapabilecek güce ulaştığından bu hayvanlar hiçbir zaman tam anlamıyla evcilleştirilmemiştir. Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve fildişi için avlanmaları nedeniyle fillerin soyu tükenmeye yüz tutmuştur. Özellikle fil dişi ticareti için yasak avlanmalar Afrika fillerinin sayısını azaltırken bazı koruma bölgelerindeki sınırlı alanlarda giderek artan fil sayısı da çevreye zarar verecek boyutlara ulaşmaktadır. Ayrıca filler zıplayamaz. Bu da fili zıplayamayan tek memeli yapar.

(Wikipedia)
 

#2
Filler Hakkında Genel Kültür Bilgileri, Fil Resimleri, Fil fotoğrafları
Karada yaşayan hayvanların en büyüğü olan fillerin, Afrika ve Asya fili olmak üzere iki türü vardır. Afrika filleri diğerlerine göre daha büyüktür. Yüksekliği 3.5 metreye, ağırlığı da 6 tona ulaşabilir. Yelpaze gibi olan kulaklarının uzunluğu 2 metreyi, genişliği ise 1.5 metreyi bulur. 3.5 metre olan boylarıyla bu dev gibi hayvanları yaşadığımız evlere sokmamız, onları kedi köpek gibi beslememiz mümkün değildir.Fillerin diğer hayvanlardan en büyük farkı hortumlarının olmasıdır. Bahçe hortumuna benzeyen bu uzun hortumun içinde 50 bin kas vardır. Evet yanlış duymadınız "50 bin" kas... Burun delikleri ise bu hortumun ucundadır. Filler, hortumlarını besinleri ve suyu ağızlarına götürmek, eşyaları kaldırmak ve tabi bir de koku almak için kullanırlar. Bu hortum, filin su içebilmesi veya vücudunun üstüne su püskürtebilmesi için 4 litre suyu tutma kabiliyetine de sahiptir.Öte yandan, filler kocaman eşyaları taşıyabilen hortumlarıyla minicik bir bezelye tohumunu bile koparıp, ağızlarında patlatarak içini yiyebilirler. Onların, kocaman cüsseleriyle böylesine incelik isteyen bir işi başarabilmeleri gerçekten de hayranlık vericidir. Birçok konuda işe yarayan bu hortum aynı zamanda hem uzun bir parmak, hem bir borazan hem de hoparlör olarak kullanılır.
Ayrıca, filler hortumlarını yıkanmak için su, toprak banyosu yapmak için de toz püskürtmek amacıyla kullanırlar. Ancak, yavrular yeni doğduklarında hortumlarını kullanmayı beceremezler. Hatta bazen hortumlarına basıp düşerler. İnsanlar, onların bu hallerini çok komik ve sevimli bulurlar. Fakat, minik yavruların hotrumlarına basıp düşmekten hoşlandıkları söylenemez. Anne fil, 12 yıl boyunca yavrusunu hiç yanından ayırmaz. Altı ay boyunca hiç bıkmadan, sıkılmadan yavrusuna hortumunu kullanmayı öğretir.
Filin ağzının iki kenarında iki sivri uzun dişi vardır. Bu dişler, onların kendilerini savunmalarını kolaylaştırır. Ayrıca, filler bu dişlerin birini yerde delik açıp su bulmak için kullanırlar.
Öte yandan, lifli bitkileri çiğneyen bu hayvanların dişleri çok fazla aşınır. Bu yüzden Rabbimiz onlara çok önemli bir özellik vermiştir. Her aşınan dişin yerine arka sıradaki dişlerden bir yenisi gelir.Yetişkin bir fil yiyecek olarak günde yaklaşık 330 kg. bitkiye ihtiyaç duyar. Bu miktar altı küçük balya samana denk gelmektedir. Filler 24 saatlerinin yaklaşık 16 saatini yemek yemeye harcamak zorundadırlar.oyuncu bir fil bebeği, fil yavrusu

Şimdi size filler hakkında ilginç bir bilgi daha verelim. Siz, bugüne kadar bu kalın derili, koca hayvanın nasıl serinlediğini hiç düşündünüz mü? Aslında, sizin de tahmin edeceğiniz gibi kalın derileri yüzünden terleyemeyen filler, doğal olarak etrafta buldukları su ya da çamur birikintileriyle serinlemeye çalışırlar. Tabii, fillerin serinlemek için kullandıkları başka yöntemler de vardır. Örneğin, kulaklarını vücutlarını soğutmak için yelpaze gibi kullanırlar. Ayrıca, kulaklarında bulunan ince kan damarları da bu hareket sırasında soğuyarak vücudun serinlemesine yardımcı olur.
Fillerin diğer bir özelliği ise büyük hayvan avcılarını ve hayvan bilimcilerini uzun süre şaşırtmıştır. Bu özellik, fillerin karınlarının guruldamasıdır. Fillerin karınları guruldarken çok yüksek sesler çıkarır. Ancak insanları şaşırtan, fillerin karınlarından gelen seslerin yüksekliği değil, fillerin bu gürültüleri kontrol edebilmesidir. Aslında fillerin çıkardığı bu gürültülerin sindirimle hiçbir ilgisi yoktur. Bu sesler, fillerin arkadaşlarının yerini anlamak için karınlarından çıkardıkları seslerdir. Ancak, daha da ilginci, filler bir tehlikeyle karşılaştıkları zaman hemen sessizleşirler. Tehlike geçtikten sonra ise sesler yeniden başlar. Böylece, filler 4 km uzaklıktan bile birbirleriyle haberleşebilirler.
Öte yandan, fillerin göç ediş hikayeleri bilim adamlarını şaşırtan bir başka konudur. Bu koca kulaklı, dev cüsseli hayvanlar kurak mevsimlerde göç ederler ve bu sırada hep aynı yolu izlerler. Daha da ilginci, bu göç sırasında yolda gördükleri dal parçaları gibi çöpleri de temizlerler.
Filler geniş alanlara yayılarak yaşayan hayvanlar oldukları için aralarında sağlam bir "iletişim" olması çok önemlidir. Bu iletişim yalnızca fillerin keskin koku alma duyuları sayesinde olmaz. Bunun yanında, Allah filin alnında, insanların duyamayacağı boğuk bir ses çıkartan bir organ yaratmıştır. İşte bu organ sayesinde filler kendi aralarında, diğer canlıların anlayamayacağı gizli ve şifreli bir dil kullanarak konuşurlar. Fillerin çıkardıkları bu boğuk sesler çok uzak mesafelere ulaşabilir. Bundan dolayı fillerin çıkardıkları bu özel ses uzun mesafeli görüşmeler için idealdir.

(Mahmut BABUR)
 

#3
Fil Fotoğrafları,Fil Resimleri, Filler hakkında Bilgiler,Fillerin Çiftleşmesi,Üremesi
FİLLER HAKKINDA GENEL BİLGİLERSumo güreşçisi gibi görünüyorlar. Kafalarıyla birbirerini iten fil yavruları bir yandan da hortumlarını birbirine dolamaya çalışıyorlar çünkü. Ancak üç yaşındaki Abu üstünlüğü ele geçirip bir yaşındaki oyun arkadaşını dize getirince Mongu daha fazla dayanamıyor ve adeta isyan edercesine bir çığlık atıyor. "Bu kesinlikte bir itiraz çığlığı" diyor filleri beş metre uzaklıktan izleyen Angela Stöger-Horvath. 27 yaşındaki zoolog üç yıldan bu yana Viyanadaki Schönbrunn hayvanat bahçesinde yaşayan yedi Afrika step filinin bağırışlarını kaydetmekle meşgul. Bugüne kadar 2500ü aşkın bağırtı kaydeden zoologun amacı fillerin dil gelişimini anlamak. Çünkü hayvanlar sadece borazan sesleriyle değil haykırışlarla, böğürtülerle, homurtularla ve gıcırtılı seslerle de anlaşıyorlar. Afrikadaki ulusal parkta gerçekleştirilen araştırmalar sayesinde on temel ses tonu saptanmış. Kenyadaki Savanne Elephand Vocalization Projesini yöneten Amerikalı araştırmacı Joyce Poole, fil alfabesinin yaklaşık olarak 70 tondan oluştuğunu tahmin ediyor.FİLLERDE YÜKSEK BORAZAN SESİ

Mongunun itiraz çığlığı dişi fillerin huzursuzluklarını ifade ettikleri boğuk sesler grubuna dahil. Ortalama olarak bir saniye kadar devam eden sesin temel frekansı 40-50 hertz arasında değişiyor. Bu sesler bilgisayardaki bir sonogram üzerinde izlenebilmekte.
Fil dilini çözmek İçin çizgili motifler yeterli değil Sonuçta her ses belli bir davranışla ilişkili. Yüksek borazan sesi hem sevinç hem de korkuyu ifade edebiliyor. Borazan sesiyle birlikte kulaklarını güçlü bir şekilde titrettiği zaman selamlaşma sırasında yaşanan sevinci dışa vuruyor hayvan. Ama eğer kulakları iyice açık ve gergin ise bu örneğin bir aslanın saldırısından korktuğu anlamına gelir. Filler öte yandan seslerini duyurmak için bedenlerini de kullanır; mesela ayaklarını kuvvetli bir şekilde yere vurarak. Fakat filler sadece bedendili ve seslerle yetinmez. Çiftleşmek isteyen fil, rakiplerini uzaklaştırmak için kimyasal sinyaller de yansıtır. Erkek filin testosteron seviyesi yükseldiğinde birkaç damla kokulu idrar rakip hayvanı kaçırabilir. Filler sesli dili öğrenmek zorunda. Bu özellikle birbirlerinin iyi olup olmadıklarını öğrenmek, su kaynağını haber vermek ya da tehlikeyi uyarmak için çıkardıkları sesötesi bağırtılar için geçerli.FİLLERDE KALIN TONLARLA
HABERLEŞMEİnsan kulağı 20 hertz altındaki bu sesleri algılayamaz. Bu nedenle fillerin birbirlerini kilometrelerce uzaklıktan ne şekilde duydukları ve birbirlerini görmemelerine rağmen nasıl aynı adımlarla yürüdükleri uzun bir süre çözülememiş hatta bazı araştırmacılar fillerin telepatik yetilere sahip olduklarını bile düşünmeye başlamışlardır. Fillerin dil bilmecesi ilk kez bundan 20 yıl kadar önce Amerikalı biyolog Katy Payne tarafindan aydınlatıldı. Biyolog, Portland hayvanat bahçesinde garip bir titreşim sesi duyduğunda aynı sesi 13 yaşındayken Sagel şapelinde ilahi söylerken duyduğunu anımsamıştı. Tıpkı fillerin sesötesi bağırtıları gibi, orgdan yansıyan bas tonları da havayı kuvvetli bir biçimde titretince bunu bedeninde hissetmişti biyolog. Paynemn araştırması sayesinde artık fillerin özellikle de kalın tonlarla haberleştiği bilinmekte. Seslerin üçte ikisinden fazlası sesötesi alanda yer alıyor. Sıcaklık, rüzgar ve bitkiler tarafından kolayca yutulabilen ince seslere karşın, sesötesi bağırtılar on kilometre uzaktan bile duyulabiliyor. Fakat bu sesler sadece belli zamanlarda çıkarılmakta. Namibyadaki Etoscha Ulusal Parkı meteoroloğu Michael Garstrang, sesötesi sinyallerin %96sının sabah ve akşam serinliğinde gönderildiğini saptamış.Hava basınçlı bir çekicin gücündeki (112 desibel) ses dalgaları havada değil toprakta yayılarak fillerin ayaklarıyla ve ayak parmaklarıyla hissedilmekte. Ve buda fillerin neden bazen ön bacaklarından birini havaya kaldırdıklarını açıklıyor. Tüm beden ağırlığı tek bacak üzerine yüklendiğinde ayak tabanı daha kuvvetli bir şekilde yerle temas ediyor ve bu şekilde titreşimleri hissetmek kolaylaşıyor.


FİLLERİN FARKLI ŞİVELERİ VARAraştırmalardan elde edilen diğer ilginç bir sonuç da fillerin kökenlerine göre farklı şivelere sahip olması. Buna göre filler tanıdıkları hayvanların seslerini daha büyük bir ilgiyle yanıtlıyor. Dişi filler daha iyi bir dil yetisine sahip; tek başına yasayan erkek filler çokdaha az "konuşuyorlar". Payne ses kayıtlarıyla Afrikadaki orman fillerinin sayısını bulmak istiyor. Şimdilik sadece dışkılarla tahmin edilebilen bu sayı 24.000 ila 209.000 arasında değişmekte. Seslerin analiziyle erkek, dişi, yaşlı ve genç hayvanların sayısı belirlenecek. Sesötesi iletişim sayesinde belki ulusal parkı fillere uygun bir biçimde düzenlemek ve hayvanların yetiştirilmesi de mümkün olabilecek. Besin peşinde koşan filler genelde işlenmiş arazileri bozuyorlar. Mesela Botswanada filler yüzünden meydana gelen yıllık ürün kaybı 1 milyon Euro civarında. Araştırmacılar elektrikli çitlerin bulunduğu yerlere hoparlör yerleştirerek filleri çeşitli hayvan sesleriyle uzaklaştırmaya çalışacak.
Anne fil bebeğini emziriyor
 
#4
Fil Fotoğrafları,Fil Resimleri, Filler hakkında Bilgiler,Fillerin Çiftleşmesi,Üremesi
Fil resimleri, fil fotoğrafları, sevimli duygusal fillerşefkatli, aile bağları güçlü fillerin fotoğraflarıbebek filleri yavru fillerin resimleri, komik ve sevimli fillerBüyük ihtişamlı fillerin fotoğrafları
 
#5
Fil Resimleri, Filler hakkında Bilgiler,Fillerin Çiftleşmesi,Üremesi,Fil Fotoğrafları
Fillerin resimleri, fillerin fotoğrafları
su kenarında yürüyen anne fil ve yavrusu resmifil ailesi yürüyüş yapıyor


Sevimli fil, fillerin en mutlusu bu heralde, suyun içerisinde olmaktan büyük keyf aldığı belli
 
#6
Fiilerin Resimleri, fil yavrusu resimleri, fillerin yaşamı fotoğrafları
Fillerin kavgası, fillerin liderlik mücadelelerifillerin kavgası fotoğrafları, fillerin liderlik için verdiği mücadelelerin fotoğrafıBudist çocuk ve fil, fil resimleri, fil fotoğraflarıFil sürüsü suyun içerisinden çıkıyor, yavru filler büyük fillerin himayesindeleranne fil ve yavrusu, ot yiyorlar
 
#7
Fil Resimleri, Filler hakkında Bilgiler,Fillerin Çiftleşmesi,Üremesi,Fil Fotoğrafları
Fil resimleri, fillerin komik anı resimleriFil ve adam esniyormu yoksa bağırıyormu siz karar verin ?
 
#8
Fil Resimleri, Filler hakkında Bilgiler,Fillerin Çiftleşmesi,Üremesi,Fil Fotoğraflar
Fil resimleri, fillerin fotoğrafları, fil fotoları,Fil resimleri, fil fotoğrafları