Fındıcak Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Fındıcak Köyü Mustafakemalpaşa - Fındıcak Köyü resimleri - Fındıcak Köyü hakkında - Fındıcak Köyü tanıtımı Bursaİlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA


Köy Muhtarı: MEHMET DURAK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (224) 638 85 31

Cep Telefonu: 0 (535) 319 75 68


Fındıcak, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün adının fındık tarımıyla uğraşılması nedeniyle verildiği sanılıyor. Köyün geçmişiyle ilgi bilgiler: 1893 yılında Bulgaristanın Kırcaali Bölgesinden gelen macırlardan kurulduğu söylenir. Hatta şu an bulunduğu köy yerine sonradan yerleştiği kesindir. Buradan önce 17 km. yukarıda Karaköy yolunun ayrımında bir köy yerine kurulmuştur.

Kültür

köy gayet tutucu bir köydür. aşırı derecede göç vermiştir. çoğrafyası çook güzeldir. tam yaşanacak yerdir aslında. emekliye ömür verir. köyde insanın ortalama ömrü 80yıl. çok yaşamak isteyen gitsin.

Coğrafya

Bursa iline 119 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 34 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.oksijenden insanın ciğerleri patlayabilir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000

160
1997 107

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım genellikle kuru tarımdır. sulu tarım için arazi yapısı ve su havazaları çok fazla olmaması nedeniyle sulu tarım yapılamamaktadır.Hayvancılık Küçükbaş ve Büyükbaş olarak sınıflandırılabilir.yer yer eşeklerde görülmektedir.Findik baslica gelir kaynaklarindandir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Durak
1999 - Mehmet Durak
1994 - Mehmet Göl
1989 - Hüseyin Göl
1984 - Hüseyin Göl

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz