Fırat Yükselir Kimdir - Fırat Yükselir Biyografisi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1

Fırat Yükselir Kimdir - Fırat Yükselir Biyografisi konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Fırat Yükselir Kimdir - Fırat Yükselir Resimleri - Fırat Yükselir Biyografisi - Orkestra Şefi Fırat YükselirUmut Fırat Yukselir, Türk Besteci ve Orkestra şefi.

İlk müzik derslerini küçük yaşta Türkiyenin bugune kadar yetiştirdiği en önemli besteci ve yorumcularından biri olan babası Hasan Yükselir'den alan Çağdaş Türk müziği, Film müzikleri bestecisi, Piyanist ve Orkestra Şefi Fırat Yükselir 1981 yılında Ankara’da doğdu. AAGS Lisesinde Viyolonsel bölümünde okuduktan sonra Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kompozisyon bölümünü burslu kazandı. Buradan başarıyla mezun olduktan sonra Türkiye’deki mesleki eğitimine 1 yılda İstanbul Universitesi Kompozisyon bölümünde Master yaparak katan Yükselir, daha sonra Berklee College of Music’te Film Scoring bölümünü kazanıp Amerika’ya yerleşmiştir. 2006 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından “Asil Bir An’ın Çığlığı” adlı eseri Genç Türk Bestecileri Gecesi’ne seçilmiş ve CSO konser salonunda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın tınılarıyla dünya prömiyeri yapılmıştır. Bilkent’ten mezuniyet eseri olarak Yunus Emre’nin bir şiiri üzerine Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Korosu eşliğinde, orkestra şefliğini yine kendisinin üstlendiği dünya prömiyerini Bilkent konser salonunda yapmıştır. Berklee College of Music’te ilk senesinde 2 sınıf birden atlamış ve ilk döneminde 2 dünya çapında yarışmaya birden eserleri seçilmiş ve Dünyanın en iyi quartetlerinden biri olarak gösterilen Esterhazy Quartet ve Kalistos Oda Orkestrası tarafından Amerika’da Dünya Prömiyerleri yapılmıştır. Kalistos Oda Orkestrası’nın şefliğini ünlü orkestra şefi Leonard Bernstein’ın öğrencisi Berklee College of Music'in Orkestra şefliği öğretim üyesi David Callahan yaptmıştır. ASCAP ve 20th Century Fox tarafından Hollywood - Los Angeles’ta düzenlenen Uluslararası Film Müziği Atölyesi’nde ilk 35 kişi içine seçilmiştir. Ayrıca, birçok sayıda reklam müziği, 2 tiyatro müziği ve Bahar Korcan için bestelediği “Hisküp” adlı kısa film müziğine imza atan Fırat Yükselir bugüne kadar gerek yurt içi, gerekse yurt dışında birçok konserler vermiştir. Besteci kimliği ile birçok eseri yurt içinde ve yurt dışında seslendirilmiş ve Orkestra Şefi olarak kendi eserlerini yönetme onuruna erişmiştir. 
“Nefes Vatan Sağolsun” filminin müzikleri bestecinin ilk uzun metraj film müziği olmaktadır. Sanatçı şu an Los Angeles, Boston USA de ve değişen zaman aralıklarıyla İstanbul TR de yaşamaktadır.

Besteci olarak filmografisi

* Nefes 2009

Ödülleri

* 16. Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Film Müziği Ödülü (2010)