Ford Mustang - Ford Mustang Hakkında

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ford Mustang - Ford Mustang Hakkında

İlk çıktığı 1964’ten beri ikon haline gelen Ford Mustang, her zaman spor otomobil tutkunlarının gözdesi oldu. Los Angeles Motor Show’da gösterilen Giugiaro tasarımı konsept Mustang de tasarım ve çekicilik yönünden dikkat çekici.

Giugiaro’nun Mustang’i dış görünüm olarak standart Mustang’le aynı gövde panellerini paylaşmıyor. Önden görünüm olarak klasik Mustang ifadesine sahip olan otomobilin motor kaputunun alt çizgisi daha aşağıya çekilmiş. Ön çamurluk çıkıntılarından başlayan kat izleri kapıları geçerek arka dodiklere ulaşıyor. Otomobilin farlarının üstünden geriye doğru akan çizgi de kapının bittiği yerde çekici bir kıvrım yaparak göz okşuyor. Otomobilin en baştan çıkarıcı yanıysa kuşkusuz arka kısmı ve Lamborghini tarzı yukarıya doğru açılan kapıları. Amblemin olduğu yere doğru girinti yapan üçlü stop grupları da kesinlikle çok çekici. Standart versiyona göre genişliği önden 30 mm, arkadan 80 mm arttırılan otomobilde kullanılan cam tavan iç mekana aydınlık bir atmosfer kazandırmasının yanısıra UVA ışınlarını süzme özelliğine sahip.

İç mekanda karoser rengiyle uyumlu renklerin kullanıldığı farkediliyor. Ön konsol geleneksel Mustang çizgisinde.

Motor ve yürüyen aksamda Ford Racing’in desteği alınan otomobilde standart Mustang’lerdeki 4.6 litrelik motor kullanılmış. Fakat 200 HP’lik güç arttırımına gidilmiş. Standart modelde 300 HP güç veren bu motor yapılan geliştirmeler sonucunda 500 HP üretir seviyeye gelmiş. Yol tutuşu iyileştirmek için Ford Racing’in geliştirdiği “Handling Pack” uygulanmış. Daha sıkı amortisörleri, daha kalın viraj denge çubuklarını ve farklı helezonları içeren “Handling Pack”in sürüş dinamiklerini iyileştirdiği ifade ediliyor. Aracın yüksekliği de standart versiyona göre yaklaşık 3.7 cm azaltılarak ağırlık merkezi aşağıya çekilmiş.

Mustang hakkında konuşan Fabrizio Giugiro seri üretimdeki güncel Mustang’in ilk çıkan Mustang’ten sonraki en iyi Mustang olduğunu ve otomobil dünyasına halen köklü markaların anahtar modelleriyle ilgili tasarım çalışması yapmanın önemli olduğunu göstermek istediklerini belirtiyor.

2008 Mustang Saleen S302 Extreme
fiyatı (ABD) : 79.995 $ not : Türkiyede biraz araştırdım 2006 Mustang Saleen S281 115.000 $
motor : 4.9 lt. V8
besleme : süpercharger & intercooler
beygir gücü (HP) : 620
0-62 mph (yaklaşık 0-100 kmh) : 4 saniyenin altında

 

Son düzenleyen: Moderatör: