Franz Maria Aepinus Kimdir? Biyografisi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1

Franz Maria Aepinus Kimdir? Biyografisi konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Franz Maria Aepinus Kimdir - Franz Maria Aepinus Resimleri - Franz Maria Aepinus BiyografisiFrancis Maria Ulrich Theodor Aepinus Hock 13 Aralık 1724'te, Rostock, Saxony. Mecklenberg-Schwerin de doğdu. 10 Ağustos 1802, Dorpat'ta, (Rusya) öldü.

Matematik ve fiziğe yönelmeden önce Jena ve Rostock Üniversitelerinde tıp üzerine çalıştı.

* 1755 yılında Berlin Akademi'sine seçilerek Berlin'deki Gözlem Evi'nin başına getirildi.
* 1757 yılında St.Petersburg Üniversitesinden gelen teklif üzerine, Berlin Üniversitesi baskanı Frederick'ten serbest bırakılmasını isteyen Aepinus, Euler'inde desteğini alarak Rusya'ya taşındı.
* 1759'da yayınlanan “Elektrik ve manyetizma teorisinde bir deneme” ; matematiğin, elektrik ve manyetizma teorisine uygulanması konusunda ilk çalışmasıdır.
* 1798'de emekli olana kadar St.Petersburg’da fizik profesörü olarak görev yaptı. Deneyleri, paralel plaka kapasitörlerin dizaynına yol gösterdi. Kapasitörler, elektrik alanında enerji depolama sağlayan aygıtlardır.

Tourmaline mineralinin elektriksel özelliğini keşfetti, piroelektriği araştırdı. Piroelektrik; tourmaline ve değişik diğer kristallerde sıcaklık değişimiyle ortaya çıkan elektriksel kutuplaşma durumudur.
Benjamin Franklin'in “Tek taraflı elektrik akısı teoremi” ni geliştirdi.

İletken ve yalıtkanlar ile indüksiyon, etki ile elektriklenme ve iletkenlerin geçirgenliği üzerine çalışmalar yapmıştır.

İletkenlerde elektrik akımı, iticiliği ve elektrik indüksiyonu terimlerini açıkladı.

Mikroskopu geliştirdi. Paralaksın etkileri üzerine yaptığı deneylerle yıldızların uzaklıklarının ölçümü konularında gelişmeler sağlandı. Iraklık açısının, Güneş diskinin önünden geçen gezegenler (Venüs) üzerindeki etkilerine ilişkin bir makale yayımladı. (1764) Yayın tarihi Venüs’ün iki geçici arasındaki süreye rastlayan bu makale, güncelliği nedeniyle büyük ilgi uyandırdı.