Freehand - Halftones Paleti

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Freehand - Halftones Paleti

Halftone gri değerli ya da renkli objelerin baskı sırasında alacakları tram cinsi, tram sıkllığı ve tram açısını belirtir

Bu paleti ekranınıza çağırmak için Window menüsündeki Panels bölümünden Halftones komutunu verin.

Aslında bu değerleri baskı sırasında da belirleyebilirsiniz, ancak baskı sırasında belirlediğiniz bu değerler sayfa üzerindeki bütün objeleri etkiler. Halftones paleti ile sayfa üzerindeki değişik objelere birbirinden farklı tramlama değerleri verebilirsiniz.

Screen bölümü kullanacağınız tram cinsini belirler. Eğer bu menüden Default seçeneğini kullanırsanız, seçmiş olduğunuz objenin tram cinsi baskı seçeneklerindeki tram cinsi ile aynı olur. Round dot nokta tramı, Line çizgi tramı, Ellipse ise şekliniz için baskıda eliptik tram cinsini kullanır.

Angle bölümüne girdiğiniz değer şeklinizin baskı sırasında alacağı tram açısını belirler. Bu bölümü boş bırakırsanız, şeklinizin tram açısı baskı seçeneklerindeki açı ile aynı olur.

Frequency bölümü ise seçmiş olduğunuz şeklin tram sıklığını belirleyebileceğiniz alandır. Burada geçerli olan birim lpi [inç başına düşen çizgi] değeridir. Boş bırakırsanız baskı seçeneklerinde belirlediğiniz tram sıklığı geçerli olur.

Vermiş olduğunuz değişik tram değerlerini ancak sayfanızı bastığınız zaman görebilirsiniz.