Frenküzümü - Frenküzümü Bitkisi Hakkında

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Frenküzümü Bitkisi - Frenküzümü - Frenküzümü Bitkisi Familyası - Stachelbeere
FRENKÜZÜMÜ (Ribes) Alm. Stachelbeere (f), Fr. Groseille (f), İng. Currant. Familyası: Frenküzümügiller (Grossulariaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Hemen hemen bütün bölgelerde. Çoğunluğu kışın yaprağını döken, bâzıları da her zaman yeşilliğini muhafaza eden bodur çalılar. Kökleri saçak şeklinde olup, fazla derine inmezler. Dalları zayıftır.

Her sene dipten yeni sürgünler meydana getirir. Meyveleri küçük salkımlar hâlindedir. Salkımlar üzerinde tâneler yuvarlak ve çok parlak renklidir. Kabuk yarı saydam olduğundan, tânenin içerisindeki çekirdek fark olunabilir. Meyveler mayhoş ve tatlıdır. Frenküzümü mahsûlünü dâima genç sürgünler üzerinde verir (budamada bu hususa dikkat etmelidir).
Yaprakları el biçimindedir. Frenküzümü en iyi şekilde mutedil iklimlerde yetişir. Fazla rutûbetli ve fazla kuru toprakları sevmez. İlkbaharda erken uyandıkları için, dikimi sonbaharda yapmak iyi netice verir. Bahçe zirâatında frenküzümü, 1,20x1,40 m aralık ve mesâfeyle dikilmelidir. Budanmayan frenk üzümleri iyi mahsul vermezler. Onun için yaşlı dalları budanır.

Genç sürgünleri yerlerinde bırakarak iyi bir aralama yapmak gerekir. Köklerden süren piçleri kesip atmalı, ortada olanlarından bir veya iki tânesini bırakmalıdır. Bırakılan bu sürgünler fidanı gençleştirir. Başlıca dört çeşit tanınmış frenküzümü vardır: 1) Küçük kırmızı frenküzümü, 2) Büyük kırmızı frenküzümü, 3) Siyah frenküzümü, 4) Sarı frenküzümü. Bunlardan en makbulü büyük tâneli kırmızı frenküzümüdür. Bu üzüm çeşidi tesirlidir ve suyu çoktur. Şurup yapmaya elverişlidir. Frenküzümlerini iyice olgunlaştırdıktan sonra toplamalıdır.

Kullanıldığı yerler: Frenküzümü meyvelerinden şurup îmâl edilir. Ahududu ile frenküzümünden karışık olarak yapılan pelte çok güzel olur. Frenküzümünden marmelât ve konserve de yapılır. Türkiye’de frenküzümlerinin tabiî olarak yetişen birçok türleri mevcuttur. Meyveleri için bahçelerde yetiştirilen örnekleri de vardır. Alp frenküzümü Karadeniz sahillerinde; Siyah meyveli frenküzümü Muş vilayeti dolaylarında; Doğu Karadeniz frenküzümü Doğu veOrta Anadolu’da; Kafkas frenküzümü Rize dolaylarında tabiî olarak bulunur. Kırmızı meyveli frenk ile bektaşiüzümüyse, kültüre alınmış bitkilerdir.