Fulacık Köyü Hakkında Bilgi Karamürsel Kocaeli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
fulacık köyü bilgileri - fulacık köyü resimleri - fulacık köyü tanıtım


Fulacık, Kocaeli ilinin Karamürsel ilçesine bağlı bir köydür.


Derneği

Fulacıklılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (FUYAD), Fulacık'tan göç eden yardımseverler tarafından Yalova ili Altınova ilçesinde kurulmuştur.(2007)


Fulacıklılar Kültür ve Dayanışma Derneği (FU-DER), Fulacık Köyünden göç edenler tarafından Bursa ili Orhangazi ilçesinde kurulmuştur. (2009)
Tarihi

Köy eski bir Rum köyüdür 1927'li yıllarda Bulgaristan'dan gelen Türkler yerleştirilmiştir. Köyde Rumlara ait mezarlık ve iki adet kilisenin temelleri bulunmaktadır.Ayrıca köyde Dokuzlar Dede adında bir yatır bulunmaktadır.
Kültür

Köyün yöresel kıyafetleri, İşlemeli Şalvar, Yelek, Gömlek, Yazma, Ferace...yemekleri Köy Ekmeği, Bulgur Böreği, Kabaklı Böreği, Kaymaklı Börek, Patetes Böreği, Ekşimikli Ekmek, Kızılcık Hoşafı, Dolama Bulgur, Yayık Ayranı, Haşlama Tatlısı, Karıştırma, Biber Aşı...
Coğrafya

Kocaeli iline 57 km, Karamürsel ilçesine 25 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 351
1997 356
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat sağlık personeli yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz