Fundacık Köyü Gördes Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gördes Fundacık Köyü - Fundacık Köyü Hakkında - Fundacık Köyü Tanıtımı - Fundacık Köyü ResimleriFundacık, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adı bitki örtüsünden gelmektedir.Köy çevresinde yoğunlukla bulunan fundalıklardan fundacık adı gelmektedir.İlk bu köye yerleşme tarihteki ilk nüfüs sayımımda herkesin bulunduğu yerde kalması emri çıktığında o sırada göçebe olarak yaşayan hayvancılıkla uğraşan ve yerleşik hayata geçmemiş birkaç yörük ailenin burada kalmasıyla başlamıştır.Önceleri Gördes ilçesine bağlı bir mahalle olan yerleşke daha sonra buraya fazlaca hizmeti geçecek olan ve ilk üç dönem muhtarlık yapan İbrahim Korkut'un çabalarıyla köy olmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Köyde eğitim-öğretime gerekli ilgi gösterilmektedir.Hatta en önemli konu eğitimdir denilebilir.Aileler kız erkek demeden çocuklarını okutmaktadır.Aileler aile planlamasına önem verdiğinden nüfus artışı hızlı değildir.

Coğrafya

Manisa iline 100 km, Gördes ilçesine 14 km uzaklıktadır.Yapı olarak dağlıktır.Köy tam olarak bir vadidedir.Oldukça dik bir yamaca kayalıkların üzerine kurulmuştur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olmasına rağmen yükseltiden dolayı kışlar oldukça sert geçmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 500
1997 485

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ürünlerinden en fazla tütün yetiştirilir ve son zamnlarda özellikle meyvecilik yaygınlaşmaktadır.Hayvancılıkta da özellikle küçükbaş hayvancılıkla uğraşılmaktadır.Batının göbeğinde bir köy olmasına rağmen aileler ekonomik olarak son derece yetersizdir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -Cafer ZEYBEK
1999 -Cafer ZEYBEK
1994 -İbrahim KORKUT
1989 -İbrahim KORKUT
1984 -İbrahim KORKUT

Not:2006 yılında bazı olaylar sonucu Cafer ZEYBEK muhatarlıktan istifa etmiş yerine muhtarlığa birinci aza Ahmet ÇETİN muhtar olmuştur.

Altyapı bilgileri

Köyde,ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Ve tek sınıfta 1,2, ve 3. sınıflar okutulmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz