Gaffarlı Köyü Sumbas Osmaniye

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gaffarlı Köyü Bilgileri - Gaffarlı Köyü Hakkında - Gaffarlı Köyü Tanıtımı - Gaffarlı Köyü Resimleriİlçe: SUMBAS - İl: OSMANİYE


Köy Muhtarı: Basri GÜVEL


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:


0 328 779 2155

Cep Telefonu:


0 537 874 4244

Gaffarlı köyünün tarihi bir hayli eskiye dayanmakta olup, köy halkının tamamı türkmendir. Köyün ilk muhtarı olan olan Gaffar Hoca'nın adı dönemin Adana Valisi tarafından köye verilmiştir. Gaffar Hoca hafız olup, herkesçe sevilen sayılan ve her işte danışılan akil bir şahsiyettir.

Köyde okuma yazma oranı %99'dur. Üniversite mezunu oranı da özellikle son yıllarda Türkiye ortaslamasının üstüne çıkmıştır.

İklim

koyde akdeniz iklimi hakimdir. köyün yüksek tepelerine yer yer kar yagdigi da olur. yazlari cok sicak kisin ise yagislidir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri;

2007 - 1763

2000 - 1648

1997 - 1822

Ekonomi

Köyün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Dağınık bir yerleşim özelliği göstermektedir. Yazları yaylaya çıkan köylü 4_5 ay yaylada kalır. kucukbas buyukbas hayvancilik yapilir. sigir koyyun keci at esek katir. kumes hayvanciligi: tavuk. misir. yulaf (sifan), susam (kuncu); arpa bugday cavdar mercimek nohut narenciye, hurma (trabzon hurmasi) ytistirilir. koyde uc tane bakkal bir tane firin bir tane de un degirmeni vardir, koyde gezgin tuccar oldukca yogundur.

Muhtarlar

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Muhtarlık seçimlerinde sıkı bir rekabet olmasına rağmen diğer köylerde olduğu gibi kavgalar yaşanmamaktadır. Daha açık bir ifade ile köy halkı demokrasi bilincine sahiptir.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Arif Çoban

2004 - Basri GÜVEL

1999 - Ali Rıza ÖZERLİ

1994 - Bekir AKDUMAN

1989 - Mehmet ÖZERLİ

1984 - Mehmet ÖZERLİ

1982 - ÖKKEŞ ÖZERLİ

Altyapı bilgileri

Köyde bir okul ayrıca ellezli mahallesin de eğitime kapatılmış ilkokul vardır. Kanalizasyon sistemi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Coğrafi durum

Köyde kesik çayı üzerine kurulmuş Kesik suyu barajı (diğer adı mehmetkli barajı) Sumbas ilçesine bağlı köylerin içme suyu kaynağı olduğu gibi sulama amaçlı da kullanılmaktadır.

köy bu sebeple yaşamaya çok elverişlidir.

Turizm

Köyde Alabaklık üretim çiftliği ve hemen yanında lokanta mevcut olup, özellikle hafta sonlarında şehir yaşamının yoğun temposundan kaçmak, kafa dinlemek isteyenlerin uğrak yeri haline geldi.

Köy sınırları içinde yer alan çem kalesi ve diniker dağı da görülmeye değer güzelliktedir.

Bunun dışında tarihi taşköprü, asırlık çınar, çağlayanlar ve su değirmenleri de görülesi yerlerdir.

El değmemiş ormanı ve doğası ile pek tanınmayan ancak görenlerde hayranlık uyandıran bir köydür. ellezli mahallesinde asırlık gatıran agacı görmeye değer.

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz