Galatasaray Ünİversİtesİ Hakkinda Genel bilgiler

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu:
1992
Rektör: Prof. Dr. Yıldızhan Yayla
İletişim bilgileri: GSÜ Çırağan Caddesi No: 102 Ortaköy
Öğrenim dili: Fransızca
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
Enstitü: 2
Öğrenci sayısı: 1200

Galatasaray Üniversitesi, entegre eğitim - öğretim kurumu olma özelliğini taşıyor. Galatasaray Lisesi ile ona bağlı Galatasaray İlköğretim Okulu ve rektörlüğe bağlı yükseköğretim birimlerinden oluşuyor. Galatasaray Üniversitesi, tek bir kampüsten oluştuğu için, öğrencilerin kendi fakülte arkadaşları dışında diğer fakülte öğrencileriyle sıkı bir diyalog kurma ve kulüp faaliyetlerinde bulunma imkanları var. Bu mekan birliği, ayrıca öğrencilerin gerek kendi alanları gerekse mesleki alanları dışındaki konularla düzenlenen seminer, sempozyum gibi etkinlikleri de takip etme imkanı tanıyor.
 

Son düzenleyen: Moderatör:
#2
Galatasaray Üniversitesi
Türk-Fransız ortak komitesinin kararları uyarınca, Galatasaray Üniversitesi Yüksek Öğretim Birimlerine her yıl, sınavla 293 öğrenci alınır (70 öğrenci Mühendislik Bilimlerine, 223 öğrenci Sosyal Bilimlere olmak üzere). Bu kontenjanın %'i o öğretim yılında Galatasaray Lisesi'nin diplomasını almış veya alacak olanlara; %'i de Türkiye'de Fransızca öğretim yapan okulların aynı durumdaki öğrencilerine ayrılır. Sözkonusu öğrenciler için Galatasaray Üniversitesi içinde ayrı bir sınav yapılır. Geri kalan kontenjanin %45'i üniversitelerarası ögrenci yerleştirme sınavından, %5'i özel sartlar çerçevesinde yabancı öğrencilerden alınır. Kaydın yapılabilmesi için adaylar lise diplomasını veya Fransız bakaloryasını belgelemelidirler.

Tarihçe


Bugünkü adıyla Galatasaray tarihte ilk kez 1481 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından Galata Sarayı adıyla bir Enderun okulu olarak kurulmuştur. Okul, bugünkü Galatasaray Lisesi'nin bulunduğu yerde eğitime başlamıştır. Yatılı, düzenli ve çağın gerektirdiği eğitimi veren Galata Sarayı'ndaki Saray kelimesi, devlet işlerinin görüldüğü idare merkezi ve yüksek derecede Enderun okulu anlamındadır. Günümüze kadar adını, geleneksel yapısını ve işlevini sürdüren tek eğitim kurumu Galata Saray'dır. 1838 yılında mevcut bina yeniden inşa edilmiş ve Galata Sarayı, Tıbbiye-i Şahane'ye dönüştürülmüştür. Öğretim dili Fransızca olan bu yüksek okuldan ilk Türk kadın ebeler ile sağlık alanında Devlete hizmet veren kişiler yetişmiştir. Böylece sivil öğretim alanında batı bilimine yönelişin önemli bir adımı atılmıştır. 1868 yılında bugünkü Galatasaray'ın üçüncü aşamasını oluşturan Mekteb-i Sultani hizmete açılmıştır. Galatasaray, büyük Atatürk ve kadrosunun gerçekleştirdiği yeni devlet düzeniyle birlikte Cumhuriyet Lisesi olarak hizmet vermeye devam etmiş ve Galatasaray Lisesi adını almıştır.

Yurt ve Barınma

Galatasaray Üniversitesi bünyesinde hizmet vermekte olan bir yurt yoktur. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yurtlarında kalabilmektedirler. Kütüphane Galatasaray Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi 1993 yılında kurulmuştur. Çeşitli zamanlarda yeni bölümler eklenerek son haline ulaşmıştır. Galatasaray Üniversitesi eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini Ortaköy kampüsünde sürdürmektedir. Galatasaray kütüphanelerindeki toplam kitap, tez sayısı 43.000 civarındadır. Galatasaray kütüphanesine abonelik, bağış ve değişim yoluyla sağlanan süreli yayın sayısı 550`dir. Ayrıca 11 adet online ve 15 adet CD-ROM veri tabanına abone olunmaktadır. ÇALIŞMA SAATLERİ Akademik Yıl Hafta İçi 09:00-22:00 Haftasonu 10:00-17:00 Yaz Dönemi Hafta İçi 09:00-12:00, 13:00-17:00

Teknoloji

Galatasaray Üniversitesi bünyesinde fizik, kimya, lisan ve multi media laboratuvarları ile robotik laboratuvarı bulunuyor.
 

#3

Beslenme


Maslak Kampusu kafeteryasında soğuk büfe, fast food ve sıcak yemek çeşitleri sunulmaktadır. Ayrıca, öğrenci ve öğretim elemanları kafeteryasının yanı sıra kampüste bulunan 1885 Işıkev restoran Sosyal Tesislerinin Restaurant ve Café-Barında müzik eşliğinde hoşça vakit geçirip günün yoğun temposundan uzak ders stresini atma imkanını bulabilmektedirler. Şile Kampus'unun Sosyal Merkezi öğrenciler, akademik personel, idari personel, protokol için ayrı ayrı yemek salonları, kafeterya, kitap kırtasiye, banka, mini market, kuaför, berber, vs gibi bölümlerden oluşan alış veriş merkezi, öğrenci kulüpleri, misafirler için suit odalar, sağlık merkezi, dans ve müzik salonu, cep sineması, vs. gibi kampuste yaşayacak tüm kişiler için gerekebilecek her türlü sosyal aktivitenin yer alacağı açık ve kapalı mekânlardan müteşekkil şekilde 7000 m2 büyüklüğünde planlanmıştır.

Sağlık

Sağlık hizmeti üniversite bünyesinde Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Sağlık Birimleri tarafından verilmektedir. Gerekli görülen hastalar hastanelere sevk edilmektedirler. Mediko Sosyal Merkezi'nde 5 doktor, 2 diş hekimi ve 2 hemşire görev yapmaktadır

Kampus Hayatı


Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden birisi olan Galatasaray Üniversitesi'nin kampüsü şehir merkezinde Boğaz kıyısındadır.

Ulaşım

Okula ulaşmak şehiriçi ulaşım araçlarıyla çok kolaydır. Taksim / Eminönü yönünden gelecek olanlar için Boğaz hattından giden herhangi bir belediye otobüsü veya özel halk otobüsü okulumuzun önünden geçmektedir. Asya yakasından ulaşım ise, Üsküdar veya Kadıköy'den her 30 dakikada bir kalkan Beşiktaş vapurlarına binmek suretiyle 10 dakikalık yürüme mesafesindeki vapur iskelesinde inilerek sağlanabilir.

Burslar

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri okul dışı kurumlardan burs alabilmektedirler.
 
#4
Kulüpler

Gazetecilik Kulübü
İktisat Kulübü
İşletme Kulübü
Mühendislik Kulübü
Siyaset Bilimi Kulübü
Sosyal Bilimler Kulübü
Sosyoloji Kulübü
Uluslararası Hukuk ve Diplomasi Kulübü
Çevre Kulübü
Dans Kulübü
Folklor Kulübü
Fotografçılık Kulübü
Gösteri Sanatları ve Müzikal Drama Kulübü
Hayal ve Bilimkurgu Oyunlari Kulübü
Müzik Kulübü
Resim ve Plastik Sanatlar Kulübü
Sinema Kulübü
Spor Kulübü
Şiir ve Anlatı Kulübü
Tanıtım Kulübü
Tarih Kulübü
Tiyatro Kulübü
Zihinsel Faaliyetler Kulübü

Fakülteler ve Bölümler

FenEdebiyat Fakültesi
Felsefe (EA)
Sosyoloji (EA)


Hukuk Fakültesi

Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Iktisat (EA)
Işletme (EA)
Siyaset Bilimi (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (EA)


Iletişim Fakültesi

Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
Endüstri Mühendisliği (SAY)