Ganişeyh Köyü Hakkında Bilgi Akkışla Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ganişşeyh köyü bilgileri - genişeyh köyü tanıtım - genişeyh köyü resimleriGanişeyh, Kayseri ilinin Akkışla ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Adını eskiden orada yaşadığı söylenen Gani Şeyh'ten geldiği bilinmektedir.Halkı küçük kabileler halinde ilk olarak 300 yıla yakın yerleşime başlamıştır.Köyün Kale kırsalında birçok kalıntı vardır.Köyde.köyün asıl adı avanoğlu diye anılmaktadir.Köyü kuran Avanoğlu Ahmet'tir.
Kültür

Köyün kültür gelenek ve göreneklerinde Avşar ve Türkmen izlerine rastlamak mümkündür.
Coğrafya
Kayseri iline 86 km, Akkışla ilçesine 5 km uzaklıktadır.Dağlık bir arazisi vardır.Hınzır dağı etrafına kurulmuştur.Bozulmuş maki ve meşe toplulukları vardır.Köyün sinirlari içerisinde doğup kızılırmak'a dökülen Acıçay bulunmaktadir.sulu alanların büyük bölümünü oluşturur.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yıllık 500mm yakın yağış alır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 744
2007 746
2000 696
1997 617
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.İnşaat sektörüde geçim kaynağını oluşturur.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Muhtar Mehmet Korkmaz dır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. [[Sağlık ocağıyoktur ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz