garajistanbul, 2010 projesi istanpoli'ye, İstanbul Portreleri'nin seçmeleri..

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
garajistanbul, 2010 projesi istanpoli'ye, İstanbul Portreleri'nin seçmeleri ile devam ediyor

“istanpoli” nedir?

istanpoli garajistanbul'un İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesidir. is-tan-poli, yunanca “şehre doğru” anlamına gelir ve İstanbul'un eski isimlerinden biri olduğu söylenir. garajistanbul'un projesinde 5
uluslararası tasarımcı İstanbul için, İstanbullularla, İstanbul'a dair iş üretecek.

A.B.D.'den Claude Wampler, Belçika'dan Michel Laub, Almanya'dan Rimini Protokoll, Belçika'da üretimini sürdüren Meg Stuart (Damaged Goods) ve Türkiye'den Övül Avkran-Mustafa Avkıran (10+)'ın hazırladıkları oyunlar 2010 yılı boyunca garajistanbul'da, daha sonra da dünyanın çeşitli yerlerinden seyirci ile buluşacak. Ve bütün oyunlarda sahnede İstanbullular olacak, çoğunlukta oynayanların profesyonel olması gerekmeyecek.

“İstanbul Portreleri” nedir?

Michael Laub İstanbul’da yaşayan profesyonel veya profesyonel olmayan kadınlarla çalışarak portreler
oluşturacak ve canlı portreleri sahneye uyarlayacak. Canlı portreleri sahneye uyarlama fikri, 2002'de
Hamburger Schauspielhaus'ta (Hamburg Sahnesi), çalışan oyuncuların 6 dakikalık portrelerinden (Porträts 360 Sek) oluşan bir oyunla başladı. Oyunculara, yer gösterici, tiyatro direktörünün şoförü ve temizlikçi kadın gibi diğer tiyatro çalışanları da eklendi. Böylece, yan yana duran 14 kişinin kendi karakterleri, o kurumun bir çeşit portresini oluşturdu.

2004’te Romaeuropa Festivali için performans sanatçısı Marina Abramovic ve onun işlerinden oluşan çok katmanlı bir portre (The Biography Remix) yaratıldı. Laub daha sonra, Alone/Gregoire (Astrid Endruweit, Greg Zuccolo) adlı eserini yaratmak için Remote Control Productions'ın uzun dönemli iki çalışanına odaklandı.

Özel günce alıntılarından işe yaramaz ev filmlerine kadar, son derece yapay ve tamamen gerçekçi kişisel
eşyalar, çalışanların portrelerinde bir araya getirildi.
2007’den beri Laub, Portrait Series Berlin'in son bölümü olan Professional and Non-Professional Dancers örneğinde olduğu gibi bu konsepti farklı bölgelere taşıyarak genişletmek istemektedir.

Michael Laub kimdir?

Performanslar, yerleştirmeler, video ve tiyatro yönetmenliği yapan Michael Laub'un uluslararası kariyeri 1970'lerde Stockholm'de kendi topluluğu Maniac Production ile başladı. 1981 yılında Remote Control Production'ı kurdu ve çalışmalarını çoğunlukla Almanya, Hollanda, İsviçre ve Avusturya'da sürdürdü.

Medyadan ve gerçek ile kurgu arasındaki ilişkiden etkilenerek gerçekleştirdiği çalışmalarının temelinde, geleneksel tiyatrodan daha çok gerçeklikle daha yakın ilişki kuran bir zaman – mekan kavramı yer almaktadır.

Nasıl katılabilirsiniz?

Katılımcıların, herhangi bir medyayı kullanarak (dans, film, otobiyografik metin, hareket, video, fotoğraf, müzik, vb.) kendileri hakkında 5 dakikalık sunum hazırlamaları isteniyor. Amaç, katılımcıların eskiden kim olduklarını, şu anda kim olduklarını veya ne olmak istediklerini anlatmaları. Yaratılan bu portre kişiye dair biricik özelliği yansıtmalı.

Provalar ve İstanbul gösterimleri Mart – Nisan 2010’da gerçekleşecek, yapım yurtdışına turneye gidecektir.
Seçmelere katılacak kişiler, 7 gün sürecek seçmeler süresince birkaç sefer çağrılması halinde geleceğini,
seçildiği takdirde tüm provalara, gösterimlere ve turnelere katılacağını taahhüt etmelidir.

Tarih: 10-16 Ocak arası her gün 11:00 - 20:00 arası
Provalar: 31 Mart - 28 Nisan 2010
Gösteriler: 28 Nisan - 08 Mayıs 2010

Başvurular başlamıştır.

Katılım ve bilgi icin haftaiçi her gün 10:30 – 13:00 arası 0532 548 29 08 numaralı telefonu arayabilirsiniz.