Gasteropelecus maculatus (Benekli Balta Balığı)

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Latince Adı: Gasteropelecus maculatus

Habitatı ve Anavatanı: Batı Panama ve Doğu Kolombiya'nın durgun suları.

Beslenme Biçimi: Etçil. Küçük canlı yemler ve bol proteinli kuru yemler verilmelidir.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Cinsiyet Ayrımı: Ayırım kesin olarak yapılamasa da dişilerin karnı daha şişkin olur.

Yüzme Seviyesi: Yüzey

Üreme: Zor olsa da akvaryumlarda üretilmiştir. Yüzen bitkilere yumurtlarlar. Anne babayı yumurtaları ve yavruları yedikleri için ayırmak gerekir. Yavrular infuseria ve yeşil suyla beslenmeli artemia yiyebliecek boya gelince artemia ile devam edilmelidir.

Sıcaklık: 23 - 27 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 9 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 100 litre

Su Sertliği: Yumuşak - Orta

pH: 6 - 7

Genel Yorum: En az 6'lı sürüler halinde beslenilmelidir. Çok iyi sıçrayıcıdırlar akvaryumun üzeri iyi kapatılmalıdır. Ömürleri 5 yıl kadardır.

Bilgilerin Açıklaması
Davranış Biçimi:
Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
Zorluk Seviyesi: 1 en kolay yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.