Gazimehmet Köyü Uzunköprü Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gazimehmet Köyü Uzunköprü Bilgileri - Gazimehmet Köyü Hakkında - Gazimehmet Köyü Tanıtımı - Gazimehmet Köyü Resimleri


İlçe: UZUNKÖPRÜ - İl: EDİRNE


Köy Muhtarı: ABDULLAH DEMİRCANMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (284) 532 12 43

Cep Telefonu:

0 (537) 579 81 38
0 (536) 954 87 43


Edirne
Bilgiler
Nüfus 487 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 22200
Alan Kodu 0284
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Edirne
İlçe Uzunköprü
Web Sitesi
Gazimehmet, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Gazimehmetköyü Yunanistan'dan(Selanik)gelenler tarafından rum köyü olan bu köye yerleşilmesiyle kurulmuştur.Günümüzde köyde meskun olanların çoğu Zübeyde Hanım'ın memleketi olan Langaza ve Doyran'dan mübadele ile göç etmişlerdir. Köyde yaşayanların 1350'li yıllarda Karaman civarından Rumeli'ye iskan edildiği bilinmektedir. Eski adı Kadıköydür.Daha sonra Gazimehmet köyü olarak isim değişikliği yapılmıştır.

Gelenek ve görenekleri trakyaya özgüdür.Misafirperver bir yapıya sahip olan köy,çalışkanlığı ve tutumluluğu ile öne çıkmaktadır.Muhacir olan köy,düğünlerini genel olarak cumadan başlatıp pazar akşamı bitirir.Ancak yeni yeni salon düğünlerine geçiş başlamıştır.Köyde bayramlaşma önce camide başlar ve mezarlık ziyaretinden sonra halk evine gider.Bayram sabahları genelde kahvaltı sütlü çorba adı verilen muhacir kökenli bir çorba ile yapılır.Yemek olarak genel türk mutfağı ve trakya usulü yemekler yapılır.halk kışlık olarak tarhana,kuskus, yufka,sütlü lor gibi yiyeceklrini yazdan yapıp kışın afiyetle yer.İnsan olarak saygılı bir halk olan gazimehmet köyü sakinleri okul,öğrenci ve öğretmene gereken önemi sunar.Köy gençleri en az lise mezunudur.Köyde okur yazar olmayan yok denecek kadar azdır.

Coğrafya

Edirne iline 85 km, Uzunköprü ilçesine 22 km,Hayrabolu 21 km. uzaklıktadır.İki ilçe arasında bulunmaktadır.Arazisi sulak değildir.köyün üstüne yapılmak istenan baraj etüt çalışmaları bitmesine rağmen daha yapılmaya başlanmamıştır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 487
1997 456

Ekonomi

Köyde temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım genelde modern yöntemlerle yapılmaktadır. Buğday ve ayçiçeği nöbetleşe olarak ekilir. Sulama imkanı olan alanlarda mısır ve ihtayaca yönelik sebze üretimi yapılır. Hayvancılıkta son yıllarda ahır hayvancılığı revactadır. Büyük baş hayvanlar ilkbahar mevsiminden itibaren trakya antropojenlerine çıkarılır. Köy dışından gelenlerin sahip olduğu kömür işletmeside köy sınırlarında mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 Recep ÖZTÜRK
2004 - Abdullah Demircan
1999 - Yakup FİDAN
1994 - Yakup FİDAN
1989 - Mehmet GÜNDOĞDU
1984 - Mehmet GÜNDOĞDU


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. ancak sağlık evi vardır.Ebesi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.olcaytoKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz