Gebelik Toksemisi Hiperemesis - Gebelik Toksemileri, Hiperemesis Nedir

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gebelik Toksemileri, Hiperemesis Nedir

Bu hastalıklar iki ayrı grupta toplanır.

1 - Erken gebelik toksemisi. 2- Geç gebelik toksemisi.

Erken Gebelik Toksemisi

Gebeliğin başlangıcında görülen sabah bulantısı ve kusmaların, anne adayının metabolizmasını bozacak duruma gelmesine, erken gebelik toksemisi denir.

Gebelerin çoğunda sabahları bir bulantı duygusu, hatta çoğu kez kusma görülebilir ve kadınlar arasında bu durum genellikle bir gebelik belirtisi olarak kabul edilir. Birçok genç anne adayı gebeliğin ilk 2-4 aylık bölümünde büyük zorluklar çekmeden bu devreyi ufak tedavilerle geçiştirebilirler. Ancak, gebelik belirtileri derülen bu işaretler bazen dayanılması olanaksız duruma gelebilir ve hatta annenin hayatını tehdit etmeye başlar. İşte bu durum artık normal gebelik kusması değil, bir hastalıktır. Bu hastalığa Hiperemesis denir. Böyle durumlarda, hastada sürekli olarak kusma görülür. Bir yandan kilo kaybeder, öte yandan hiçbir şey yiyip içemez. Hastalık uzun bir süre devam eder.
Bilim adamları hastalığın nedenleri üzerinde uzun yıllar çalıştıkları halde, bugün bile kesin bir sonuca varamamışlardır. Hastalığın genel nedeni olarak:

Alerjiler

İç salgı bezleri bozuklukları,
Psikolojik durumlar düşünülmektedir.
Yukarda sözü edilen nedenlerin ilki ve ikincisi daha çok doktorunuzu ilgilendirdiği için biz burada psikolojik nedenler üzerinde durmanın daha yararlı olacağı kanısındayız.

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonunda ruhsal durumun kusma ve bulantı üzerinde önemli etkisi olduğu anlaşılmıştır.

Bu şekilde yakınmaları olan gebelerin günün belirli saatlerinde açık hava gezintileri yapmaları, kendilerini sıkan konulardan, yerlerden uzak durmaları gerekir. Çevre değiştirmenin de çok önemli olduğunu eklemekte yarar var.

Doktorunuzun vereceği ilaçları almanıza, önerilerini dinlemenize rağmen bulantı sürüyorsa, o zaman bunun nedeni büyük bir olasılıkla psikolojik değildir