Gebelikte fıtık tehlikesi

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gebelikte fıtık tehlikesi

Kadın ve erkekleri tehdit eden hastalık, gebe kadınlarda daha çok görülüyor.


Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Erdoğan Sözüer, hastalar tarafından önemsiz, basit bir hastalık, kolay bir ameliyatla tedavi edilebilir görülen fıtığın önemsenmesi gerektiğini bildirdi.

Sözüer, yaptığı yazılı açıklamada, her 20 kişiden birinin, hayatının bir döneminde karın duvarını ilgilendiren fıtık hastalığı ile tanıştığını belirtti.

Göbek fıtıklarına, kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Sözüer, buna, kadınların hamilelik döneminde karın ön duvarına aşırı basınç oluşmasının yol açtığını kaydetti.

Erkeklerde ise daha çok kasık bölgesi fıtıkları görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Sözüer, şu bilgileri verdi:

''Şişmanlık, işeme zorlukları, ağır egzersizler ve ağır kaldırma, yaşlılık, sürekli öksürük, kabızlık ve gebelik, fıtığa yol açan sebepler arasındadır. Hastalar tarafından önemsiz, basit bir hastalık, kolay bir ameliyatla tedavi edilebilir görülür. Fakat bu bakış açısı doğru değildir. Hastaların önemli bir kısmı yaşlı, şişman, kalp, akciğer, prostat, şeker sorunları olan veya daha önce ameliyat olan hastalardır.

Hastalığın bir diğer yönü de fıtıkların acilleşebileceğidir. Bu nedenle fıtık hastalığı cerrahide ayrı bir öneme sahiptir.''

Prof. Dr. Sözüer, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı olarak bu konuya dikkat çekmek amacıyla ''Fıtık Günleri'' adı altında bilimsel toplantılar yapacaklarını bildirdi.