Gecen Köyü Merkez Bartın

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Gecen Köyü Bilgileri - Gecen Köyü Hakkında - Gecen Köyü Tanıtımı - Gecen Köyü ResimleriGecen, Bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İle Uzaklığı: 5 km

İlçeye Uzaklığı: 5 km

Rakım:m

Tarihi

Köyün bilinen tarihi 1460 yılına kadar dayanmaktadır. M Asım Köksal 'ın yazmış olduğu Osmanlı Tarihi Ansiklopedisinde Köyden bahsetmektedir. Aynı zamanda Bartında Folklör araştırmacısı Servet ÇINÇIN dan alınan bilgiye göre Köyde anılan tarihde 3 adet sülale olduğu ifade edilmektedir Bunlar Halleller Moller ve Bekiroğullarıdır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bartın merkezine 5 km uzaklıktadır. Bartını İstanbul, Ankara ve Zonguldağabağlayan yol üzerinde olup mücavir alan sınırları içindedir. Köyün imar haritası çıkarılmıştır. Kozcağız tarafından gelen bartın çayının bir kolu köyün alt kısmından geçmeektedir. Köyün komşu köyleri Tuzcular, Şiremirçavuş, Kutlubeytabakalardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 640
1997 698

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: ERDAL ARSLAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 237 63 11
Cep Telefonu: 0 532 434 58 84

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Gecen Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz