Geçmiş Köyü İvrindi Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Geçmiş Köyü ivrindi Bilgileri - Geçmiş Köyü Hakkında - Geçmiş Köyü Tanıtımı - Geçmiş Köyü Resimleriİlçe: İVRİNDİ - İl: BALIKESİR


Köy Muhtarı:Hasan Hüseyin Demir


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (266) 473 10 21

Cep Telefonu:
0 (536) 592 27 75

Geçmiş, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Balıkesir'in İvrindi ilcesine baglı köy. Nüfusu 1500 civarındadır. Dağlık bir arazideki bir dere kenarına kurulan köyün adının nereden geldiği ve kurulus öyküsü kisaca söyledir:

Balıkesir'in Merkez Bakacak köyünün sakinlerinin bir kısmı eşkiya baskılarından bıkmış, kuş uçmaz kervan geçmez bir yere yerleşmeye karar vermiştir. Toplayip eşyalarını çikarlar yola. Ne var ki yolda bir kaç gruba bölünürler ve birbirlerini kaybederler. Mola verdikleri bir dere kenarinda (burasi bugün köyün kurulu olduğu yer oluyor) diğer gruptan birinden bahsederken "buradan geçmiş mi?" sorusuna "Geçmiş" cevabinin verilmesi sonucu oraya yerleşmeye karar verenler bu adi kullanmislardir.

Gezilecek yerleri: Kayadam mağarasi, yakindaki deredeki Karanlik ve Lamba bögetleri, Çınarlı Çesmedir. Düğünlerde deve oyunu meşhurdur. Böğet
erelerdeki derin su olan yerler.doğal güzellikleri çoktur.TEŞTEPE ve KIRAN tepeleri köy halkının eğlence alanlarıdır.KOCAÇAY ve ÇINRLIÇEŞME önemli piknik alnlarıdır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. geçmiş köyünün yemek kültürü akdeniz mutfağını içerir. yazları yoğun üretilen sebzeler tüketilir. zeytinyağ hakindir yemeklere. zeytinyağlı börülce zeytinyağlı közde patlıcan biber

geleneksel yemekleri vardır. düğün yemekleri gibi. keşkek bunlardan biridir. ezilme buğdaydan yapılır. höşmerim peynir tatlısıdır.balıkesire özgüdür.

Coğrafya

Balıkesir iline 52 km, İvrindi ilçesine 15 km Bozören köyune 5km uzaklıktadır.dere yatağında kurulmuştur.çevresi çam ağaçlı ormanlarla çevrilidir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 673
1997 680

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.dere kenarındaki verimli arazilerde sulu tarım yapılmaktadır. öenegin domates,salatalık ve fig.Koyde hayvancılık olarakta koyun ve buyukbas hayvancılık yaygın olarak yapılır. Köyün ekonomisi sadece tarım ve hayvancılıga baglı oldu için köyün genç nüfusunun büyük bir bölümü göç etmektedir.Gençler genelde Burhanıye göş etmektedir.eskiden geçmişte ülkemizin adı osmanlı devletiydi.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - HASAN HÜSEYİN DEMİR
2004 - HASAN HÜSEYİN DEMİR
1999 - İSMAİL AYVAT
1994 - İSMAİL AYVAT
1989 - MUSTAFA ÇAKIR
1984 -


şimdi kulanıla çoğu alet daha icat edilmemişti lamba yerine gaz laması vardı.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyün ıcı parke taslarla döselidir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Yerel Net, vikipedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz