Geçmişten Günümüze Çizgi Filmler

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Nostaljik çizgi filmler
Geçmişten Bugüne Çizgi FilmlerWalt Disney’in 1937 yılındaki ilk animasyon filmi (hala en popüler olanlarından biri) Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’den, 1970’lerin ilk yıllarında yapılan ‘Snoopy, Come Home’ ve bu yılın başlarında gösterime giren ‘How To Train Your Dragon’a kadar 70 yılı aşkın bir süredir posterlerde aynı filmler gibi önemli bir ölçüde değişiklik gösterdi. 1937’den günümüze değişim gösteren animasyon film posterleri aynı filmler gibi yıllar içinde büyüyen yeni kuşaklara, grafik ve medya tasarımcılarına ilham kaynağı oldu. İşte zaman içinde yeni tasarım trendlerinin doğmasını ve gelişmesini sağlayan bu filmlerin posterlerinden en güzel kareler

1930'lar...
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler... 30’lu yılların başında animasyon filmleri pek görülmese de, o zamanlarda gerçekten herkesin mükemmel olarak kabul ettiği bir filmdi. Posterlerin de tasarımı genellikle yalın bir kompozisyon ve okunabilen kalın yazılar kullanılarak yapılıyordu.

1940’lar...
Disney’in ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’ ile yakaladığı büyük başarısından sonra insanlar daha çok animasyon filmi izlemeye başladılar. Bunlardan o zaman için en popüleri olan Pinokyo, Dumbo ve Bambi çocuklar ve yetişkinlerce defalarca izlendi. Buna bağlı olarakta animasyon filmlerindeki değişiklikler poster tasarımlarının da kendini yenileyip sürekli gelişen bir endüstriye dönüşmesini sağladı. Fantasia, Dumbo ve Bambi gibi filmlerin posterlerinde kurulan kompozisyon tipografiyi, kullanılan başlıklar, gölgeler ve çizgiler ile posterin üç boyutlu bir öğesi ve vazgeçilmez bir parçası haline getirdi.

1950’ler...
‘Cinderella‘, ‘Alice in Wonderland‘, ‘Peter Pan‘, ‘Lady and the Tramp‘ and ‘Sleeping Beauty‘... 1940 ve 1950’li yıllar Walt Disney’in klasiklere hayat verdiği ve büyük başarı yakaladığı bir süreçti. 50’li yıllarda hemen hemen 40’lardaki stiller kullanılırken azda olsa eskimiş hissi veren tarzın yerini poster tasarımlarında daha canlı renklerin aldığını gözlemlemeye başladık. Bir başka trend ise 1955 yılının hiti olan animasyon filmi Lady and the Tramp’deki gelişen ‘grid’-ızgaralara dayalı olarak yapılan poster tasarımıydı.


1960’lar...
101 Dalmaçyalı - Modern tasarım endüstrisinde ‘vintage’ tasarımla ilgili olarak en sevilen şeylerden biri ‘The Jungle Book’ – Ormanın Kitabı posterinde kullanılan tarzdı. Posterde sınırlar içerisinde yerleştirilen öğeler daha heybetli bir görünüm sağlarken renklerinde çok iyi kullanılması diğer poster tasarımlarının da ilham almasını sağladı.

1970’ler...
1970 – The Aristocats - 70’lerde de 60’ların tasarım trendleri devam ederken, ‘The Aristocats‘, ‘Snoopy, Come Home!‘ ve ‘The Lord of the Rings gibi animasyon filmlerinin posterlerinde çerçeve ve sınırların kullanılıp kompozisyonun bu düzen içerisinde ve bazen de kontürlerin dışına taşarakta oluşturulmaya çalışıldığı görüldü.

1980’ler...
1981 – The Fox and the Hound - ‘Oliver and Company’ posterinde olduğu gibi artık fantastik efektlerde tasarımlarda kendini göstermeye başlamıştı. Binaların derinlik oluşturularak çizilmesi postere bakan kişinin ana karakterlere ve konuya odaklanmasına arkaplanın sıkıcı olmayıp derin bir etki vermesine yardımcı oluyordu.


1990’lar...
1990 – Jetsons The Movie - Minimalizm... Günümüzde de halen kullanılan bu trend aynen Güzel ve Çirkin’de de olduğu gibi sizi neyin önemli olduğuna, başlığa, filmin karakterlerine odaklanmanızı sağlıyor. Ayrıca ‘Antz’ ve Oyuncak Hikayesi 2’nin posterlerinde olduğu gibi... Bunun haricinde 90’ların animasyon film posterleri 80’lerden bu yana bilgisayar tabanlı yazılımların kullanılmasıyla hem filme hem de posterlere inanılmaz bir görsel zenginlik katarak baya bi yol aldı. Bilgisayarda modellenen karakterler ile zengin görünümlü arkaplanlar 30’lardan bu yana çizgi film endüstrisinin geldiği noktayı gözler önüne serdi.

2000’ler...
2000 – Chicken Run
2000'li yıllara geldiğimizde de birçok muhteşem filmin yapıldığı ve bazılarının büyük gişe rekorları kırdığı çizgi film endüstrisi gelişmeye devam ediyordu. Örneğin, ‘Monsters, Inc.‘, ‘Shrek‘, ‘Ice Age‘, ‘Finding Nemo‘, ‘Ratatouille‘, ‘Kung Fu Panda‘ ve ‘Up‘. Ve gerçekten bu filmlerin posterlerine de bir bakıcak olursak bilgisayar teknolojisinin kullanılarak çizgi filmlerin geldiği noktayı rahatlıkla görebilir ve geçmiş film posterlerinde kullanılan tekniklerle günümüzün teknikleri arasındaki farklı kolayca görebiliriz. Minimalizmin kendini hissettirdiği diğer güzel bir örnekte ‘Rataouille’. Yoğun animasyon tekniklerinin ve yazılımlarının kullanıldığı bu üç boyutlu animasyon filmi sizi ana karakterin dışındaki öğelerden uzaklaştırıp, doğrudan filmin içine doğru odaklanmanızı sağlıyor.