Geleneksel Bodrum Evinden Günümüze

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Günümüzde geleneksel Bodrum evlerinden söz etmek pek olası değil. Yine de tüm Bodrum Yarımadası’na hakim olan yapı tipi begonvillerle süslü, beyaz badanalı, geniş balkonlu Ege’yi çağrıştıran Bodrum evleri.

Geleneksel Bodrum mimarisinin ortak özellikleri; penceresiz giriş katları, ikinci kata açılan kapılar ve korsanlara karşı alınan bir önlem olarak evlere çekme merdiven ya da köprüyle giriliyor olmasıydı. Günümüzde yasal koruma altına alınan bu evlere daha çok Ortakent civarında rastlanıyor. Bodrum Yarımadası’nda denizden gelecek saldırılara karşı bir önlem olarak köyler tepelere kurulurmuş. Saldırı zamanlarında köylüler buralara sığınır, canlarını böylece kurtarırlarmış. Bu evlerden bir kaçına Gümüşlük sırtlarında rastlanıyor. Bu tip yerleşimlerin en güzel örneği bölgedeki Karakaya köyü.

Burada tarihi bir değirmen ve tamamı taş evlerden oluşan küçük bir yerleşim yeri mevcut. Evler kare, çatılar geren adı verilen, kilden toprakla karıştırılmış sazla kaplı. Daha büyük yerleşim yerlerinde ise evlerin çatıları mutlaka Marsilya kiremiti ile kaplanmış. Gerçek taş evlerde mermer ve iyi kesilmiş kireçtaşı kullanılıyor. Ayrıca Bodrum’un Rum evlerindeki avluların zeminlerinde çakıl taşından yapılan ve karlato denilen mozaiklere de rastlanıyor.