Gelinkaya Köyü Merkez Kütahya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Gelinkaya Köyü Bilgileri - Gelinkaya Köyü Hakkında - Gelinkaya Köyü Tanıtımı - Gelinkaya Köyü ResimleriGelinkaya,Kütahya Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl: KÜTAHYA

İle Uzaklığı:21 km

İlçeye Uzaklığı:0 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:28
1997:23

Tarihi

Gelinkaya köyü-Kütahya ilimizin 20km uzaklığında kütahya aslanapa yolu üzerinde özellikle soğuk pınarları ile meşhurdur tarihi: bu mevkii de yıllar önce iki köy bulunmakta bir köyden diğerine at üzerinde gelin götürülürken bir rivayete göre çıkan şiddetli rüzgarda gelin kayalardan aşağıya yuvarlanmış,bir rivayete göre de kaya yarılıp gelini yutmuş bu yerde de Gelinkaya isminde bir köy kurulmuş köyde şuanda organik tarım ve seracılık yapılamakta domates biber marul salatalık fasulya kabak patates soğan sarımsak yetiştiriciliği yanı sıra ceviz erik vişne kiraz elma armut gübü meyvacılık yapılmaktadır.Gerçekten çok güzel bir köy ama yaşayan kimse yok sadece bahçe evleri var hafta sonlarında şehirden insanlar bu köye vakit geçirmek için gelmektedirler.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kütahya merkezine 21 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: MUAMMER GÜL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0-274 255 21 11
Cep Telefonu: 0 (537) 586 45 80

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz