Gemiciler Köyü İnebolu Kastamonu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İnebolu Gemiciler Köyü Bilgileri - Gemiciler Köyü Hakkında - Gemiciler Köyü Tanıtımı - Gemiciler Köyü Resimleri


Gemiciler, Kastamonu ilinin ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:İNEBOLU

İl: KASTAMONU

Gemiciler İnebolu'nun doğusunda, Abana yolu üzerinde bir köydür. İnebolu'ya 12 km uzaklığındadır. Eski adı olan Evrenye daha çok bilinir.

Tarihi

Türk kavimleri ve aşiretlerinin Anadolu'ya gelip devletler kurması ile Anadolu ve Karadeniz'in üst kısımları Türkleşmeye ve Müslümanlaşmaya başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğunun kurulması ve genişlemesi yıllarında, Fatih Sultan Mehmet Han Anadolu'daki Türk beyliklerini ve bu arada Kastamonu'daki İsfendiyaroğulları Beyliği'nde Osmanlı İmparatorluğu'na ilhak ettikten sonra Karadeniz kıyılarına hakim olan doğu imparatorluğunun bir parçası durumuna gelmiştir. Trabzon Rum İmparatorluğu'nda son vererek Osmanlı Devleti'ne kattıktan sonra devleti güçlendirmek ve içerilerde yaşayan bütün Türk ve Müslüman nüfusun sahil kıyı güvenliğini sağlamak, Karadeniz'den yapılan ticareti kontrol edebilmek oralardaki yoğun ve zengin ormanlardan yararlanılarak denizlere de açılabilmek için burada tersaneler kurup harp ve ticaret gemileri inşa ettirmiştir.

Devlete bağlı ticari ve askeri leventler yetiştirmek için buralara deniz işlerinden ve gemi yapımından anlayan güvendiği Türk aileleri yerleştirmiştir.

Tarihçi yazar köyden evli olan rahmetli Nurettin Peker'in araştırmalarından ve elde edip yayınladığı belgelerden okuyup öğrendiğimize göre 1500'lü yıllarda Rumlardan boşaltılan köy, Evrenye ve yöresine böylece yerleşen ataları buralarda tersaneler kurarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de çalışabilecek o günün şartlarına küçük ve ;büyük tonajda ahşap kürekli ve yelkenli ticaret ve savaş gemileri yapıp çeşitli denizlerde ve limanlarda ticaret yaparak gerektiği zaman da deniz savaşlarına katılarak devletin gelişmesine ve güçlenmesine önemli katkılarda bulunmuşlardır.

Köyün geçmişi ile ilgili çok önemli bir husus yine tarihçi yazar merhum Nurettin Peker'in araştırmalarından Anadolu'da ahi teşkilatının kurucusu ve başı Ahi Evran Osmanlı Devleti'nin güçlenmesi için emrindeki yakınları ve inananlarını Anadolu'nun muhtelif yerlerine dağıtmış ve onlara "Gittiğiniz yerlerde yerleşin ve devleti güçlendirin" demiştir. Bunlardan birisi oğullarından Evren Beydir. Bir rivayete göre Evren Bey köye gelip yerleşmiş ve hayatının sonuna kadar bu köyde yaşamıştır. Bu nedenle köyün ismi Evrenye olmuştur. Yakın zamana kadar da türbesi deniz kenarında idi, büyük Evrenye yangınında yok oldu. Mezar taşı ve yazıları tarihçi yazar merhum Nurettin Peker tarafından bulunarak meydana çıkarıldı. Köyün geçmişini aydınlatan bu taş şimdi cami avlusunda büyük bir itina ile korunmaktadır. Geçmişe ait başka bir rivayette ise köyün önünde gemisi batan bir kaptanın yüzerek karaya çıkması ve ondan sonra da Evren Baba namıyla köyümüze yerleşerek yaşadığı ve öldüğü söylenmektedir. Ama bize merhum Nurettin Peker'in araştırmaları sonucu elde ettiği bilgiler daha inandırıcı gelmektedir.

Büyük Türk gezgini Evliya Çelebi de meşhur Seyahetnamesi'nde İnebolu'ya ve 12 km doğusundaki köye uğradığını, köyün güzelliğini, tarihi çınarlarını, halkının çalışkanlığını ve devlete bağlılığını çok güzel bir şekilde anlatmaktadır.

Evrenye kurulduğundan beri Evrenyeli ve İneboluların devletin tüm savaşlarına bütün imkânlarıyla katkıda bulunmuştur. Son olarak Kurtuluş Savaşı'nda İstanbul'dan kaçırılan cephanelerin mağnalarla İnebolu'ya sevkinde, karaya çıkarılıp kağnı arabalarıyla Ankara'ya ve Anadolu'ya ulaştırılmasında kadın erkek, genç yaşlı bütün halkın emeği ve alın teri vardır.

Onun için Türk Devleti'nin kurucusu Türk Orduları'nın baş kumandanı Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın en karanlık günlerinde "Gözüm Sakarya'da kulağım İnebolu'da" demiştir. Savaş kazanıldıktan sonra da yöre halkının bu fedakarlığını İnebolu Mağnacılar Cemiyeti'ne T.B.M.M. kararıyla İstiklal Madalyası vererek ödüllendirmiş ve savaş sonrası İnebolu'ya gelerek halkı kucaklayıp, teşekkür etmiştir.

Kültür

Ağustos ayının ilk pazar günü geleneksel pilav günü ve şenlikleri vardır. Kulaklı Makarna, en meşhur yemeğidir.

Coğrafya

Kastamonu iline 102 km, İnebolu ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 309
2007 310
2000 443

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma, arıcılığa ve balıkçılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Hayri Yorulmaz
1999 - Hayri Yorulmaz
1994 - Hayri Yorulmaz

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi]vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur , ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ,sağlık evi lojmanı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Balıkçı barınağı vardır.Ayrıca küçük bir liman da mevcuttur.

İle Uzaklığı: 102 km

İlçeye Uzaklığı: 12 km

Rakım: 50 mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Gemiciler Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz