Gerçek Kafataslılar Hakkında Bilgi ve Resimleri

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kafataslı Hayvanlar - Choeropsis liberiensis kafatası - Yuvarlak ağızlılar - Zırhlı balıklar - DenizkestanesiGerçek kafataslılar


Gerçek kafataslılar
Choeropsis liberiensis kafatası
Bilimsel sınıflandırma
Üst alem: Eukaryota - Ökaryotlar
Alem: Animalia - Hayvanlar
Alt alem: Eumetazoa - Gerçek dokulular
Üst şube: Deuterostomia - İkincil ağızlılar
Şube: Chordata - Kordalılar
Gerçek kafataslılar (Craniata) Gerçek bir kafatasları ve omurları mevcuttur. Vücutta baş, boyun ve gövde kısımları belirgindir. Gerçek çenelerin ve çift haldeki üyelerin olup olmayışına göre, iki altşubeye ayrılırlar.

* Agnatha - ÇenesizlerÇenesiz balıklar
Petromyzon marinus
Petromyzon marinus
Bilimsel sınıflandırma
Üst alem: Eukaryota - Ökaryotlar
Alem: Animalia - Hayvanlar
Alt alem: Eumetazoa - Gerçek dokulular
Üst şube: Deuterostomia - İkincil ağızlılar
Şube: Chordata - Kordalılar
Alt şube: Vertebrata - Omurgalılar
Üst sınıf: Agnatha - Çenesizler
Sınıflar

* Cyclostomata - Yuvarlak ağızlılar
* Petromyzontiformes - Taşemenler
* Myxiniformes - Ok balıkları
* Ostracodermi - Zırhlı balıklar
Çenesiz balıklar ya da çenesizler (Agnatha), notokorda (sırt ipliği) çubuk biçiminde omurgaları kıkırdak yapısında olan çeneleri ve yüzgeçleri bulunmayan bir balık sınıfı.

Yaşayan türlerinda gövde pulları ve gerçek anlamda çene bulunmaz. İskeletleri kıkırdaktan oluşmuştur ve oksijeni çift solungaçlarıyla alırlar. Solungaçlar cep içinde olup dış görünüşleri bir yılanı andırır. Çeneleri ve çift yüzgeçleri yoktur. Ortada tek bir burun deliği bulunur. Kas, sinir, duyum, dolaşım ve daha ilkel balıklarınkine benzeyen boşaltım sistemleri vardır.


* Gnathostomata - Gerçek çeneliler
* Gerçekçeneliler
* Gnathostomata bir hayvan üst takımı (Denizkestaneleri)

Denizkestanesi

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia
Şube: Echinodermata
Sınıf: Echinoidea
Alt sınıflar* Euechinoidea
o Üst takım Atelostomata
+ Takım Cassiduloida
+ Takım Spatangoida
o Üst takım Diadematacea
+ Takım Diadematoida
+ Takım Echinothurioida
+ Takım Pedinoida
o Üst takım Echinacea
+ Takım Arbacioida
+ Takım Echinoida
+ Takım Phymosomatoida
+ Takım Salenioida
+ Takım Temnopleuroida
o Üst takım Gnathostomata
+ Takım Clypeasteroida
+ Takım Holectypoida
* Perischoechinoidea
o Takım Cidaroida

Deniz Kestaneleri, Echinoidea sınıfına bağlı dikenli deniz yaratıklarının ismidir. Bu yaratıklar dünyanın yer yanındaki okyanuslarda bulunurlar. Dikenlerle kaplı küre şeklinde bir kabukları vardır. Kabuğun büyüklüğü yetişkinlerde genellikle 3-10 cm'dir.
Denizkestanelerinin yapışkan tüp ayakları vardır

Tipik bir denizkestanesinin dikenleri 1-2 cm uzunluğunda, 1-2 mm kalınlığındadır. Bu dikenler çok keskin değillerdir. Diadema antillarum türünün 10-20 cm uzunluğunda olabilen ince dikenleri vardır. Deniz kestaneleri genellikle mat renklerdedirler, sıklıkla karşılaşılan renklere yeşil, zeytin yeşili, kahverengi, mor ve siyah dahildir. Denizkestaneleri, denizyıldızı, denizhıyarı ve denizlalesi gibi derisidikenlilerdendir (Echinodermata şubesi). Diğer derisidikenliler gibi pentamerizm gösterirler ve yüzlerce, küçük, şeffaf 'tüp ayaklar' sayesinde hareket ederler.


Spesifik olarak "denizkestanesi" terimi simetrik ve küresel olan tipik Echinoidea sınıfı türleri için kullanılır. Fakat, yaygın olarak kullanılan deniz kestanesi terimi bazı farklı taksonomik grupları da ihtiva eder: Echinoida, Cidaroida, ki bunların çok kalın dikenleri vardır, ve diğerleri

Bir denizkestanesiİlk bakışta bir denizkestanesi ya cansız bir nesne ya da hareket edemeyen bir canlı olarak gözükür. Bazen görülebilir tek canlılık işareti dikenlerdir. Çoğu deniz kestanesinde, hafif bir dokunuş dikenlerde görülebilir bir tepkiye neden olur; dikenler dokunuşun yönüne doğru yönelirler. Deniz kestanelerinin gönüşte gözleri veya bacakları yoktur. Fakat yüzeylerde, dikenleri ile birlikte çalışan yapışkan tüp ayakları sayesinde rahatlıkla hareket edebilir.

Bazı türlerde uzun ve keskin olan dikenler, denizkestanelerini yırtıcılardan korurlar. Denizkestanelerin başlıca besini alglerdir. Dikenler üstüne basan bir insanda acı veren bir yara oluşturabilir, fakat ciddi anlamda tehlikeli değillerdir ve bu dikenlerin gerçekten zehirli olup olmadığı kesin değildir (ancak dikenlerin arasında bulunan pedicellariae zehirlidir). Denizkestaneleri denizsamuru en rağbet ettikleri yiyeceklerdendir.